RMV: Zgjedhja apo ndërrimi i mjekut amë do të bëhet në formë elektronike

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/01/2023

Pas reagimeve të mjekëve amë se nuk ka mjaftueshëm formularë në letër për deklaratë për zgejdhje/ndërrim të mjekut, për çka një numër i caktuar i pacientëve kanë mbetur pa mjekë amë, Fondi i Sigurimit Shëndetësor ka vendosur zgjedhje elektronike. Kjo është në fuqi që nga filimi i javës.

“Me vendosjen e këtij shërbimi u lehtësohet puna mjekëvë amë, por edhe të siguruarve kur kanë nevojë për zgjedhje apo ndërrim të mjekut amë. Me vendosjen e këtij shërbimi mjekët amë më nuk do të kenë nevojë të furnizojnë formularë në letër sepse shërbimin do ta kenë në dispozicion në formë elektronike vazhdimisht”, thonë nga FSSH.

Me këtë risi, të gjithë të siguruarit mund ta shfrytëzojnë këtë shërbim gjatë zgjedhjes, përkatësisht ndërrimit të mjekut amë.

“Ky është një hap pozitiv në raport me kërkesat tona për numër më të madh të shërbimeve elektronike, llargimin e dokumenteve në letër. Në praktikë, do të thotë se nuk do të shkojmë te Fondi për marrjen e formularëve, do të duhet i siguruari të nënshkruajë te mjeku amë apo të konfrimojë përmes telefonit se ka bërë ndërrim”, tha Lili Çolakova – Dervishova, kryetare e Shoqatës së mjekëve privat në Maqedoni.

TË FUNDIT
1 min
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
2 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
8 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
8 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
10 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

ME TE LEXUARA

24 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
13 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese
20 orë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
17 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake
24 orë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
12 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
20 orë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë

LEXO MË SHUMË

Izet Mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

shkodra

Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

INFO

NA NDIQ