Roma “shpartallohet” në Genova, trajneri Mourinho: “Nuk kam shumë për të thënë pas një ndeshjeje si kjo!” Nisin kritikat…

INA
INA

29/09/2023

Trajneri portugez i Romës pranon se skuadra nuk ka treguar qëndrueshmëri në mbrojtje këtë sezon

Roma u mund (1-4) në udhëtimin e saj te Genova në raundin e 6-të të Serisë A dhe vazhdon të jetë në një moment të tmerrshëm këtë sezon, duke zënë një vend të pakëndshme të 16-të, vetëm dy pikë mbi zonën e rënies.

Janë vetëm 5 pikë të grumbulluara në 6 ndeshje me 11 gola të pësuar, një nga rekordet më të këqija të kryeqytetasve në vitet e fundit dhe të karrierës së José Mourinhos, i cili pësoi një nga humbjet më të rëndësishme në të gjithë karrierën e tij. Në analizën e ndeshjes, trajneri portugez pranon se gjithçka shkoi keq.

“Nuk kam shumë për të thënë pas një ndeshjeje si kjo. Nuk kam folur me lojtarët dhe vetëm i kam përshëndetur, nuk dua ta analizoj dhe aq ndeshjen,- ka thënë ai. – E nisëm keq duke pësuar gol, por reaguam. Menjëherë pas barazimit, megjithatë, patëm dëmtimin e Llorentes, i cili na bëri të ndryshonim strukturën e skuadrës.

Më pas Mancini mori të verdhën dhe unë preferova të ndryshoja formacionin. Në pjesën e dytë ishim më të mirë, pas golit jashtë loje (nga Lukaku) ndjemë se mund të barazonim sepse dominonim në zotërim pavarësisht mungesës së cilësisë. Kam bërë ndryshime në nivel sulmi, por pas reultatit 3-1 gjithçka mbaroi”, u shpreh ai.

Më pas, ‘Special One’ ka komentuar dështimet e skuadrës në mbrojtje, e cila tashmë ka pësuar 12 gola në të gjitha garat këtë sezon. “Mbrojtja dështoi. Tifozët kritikuan gabimet e Ibañez me topin, gjë që ndodhi disa herë, por ai na dha një soliditet të jashtëzakonshëm. Smalling është një lojtar që na mungon vërtet.

Por kjo qëndrueshmëri e humbur nuk është vetëm për shkak të lojtarëve që ne nuk i kemi, sepse gjërat mund të bëhen me punë të rëndësishme kolektive dhe është e vërtetë që kjo është zhdukur pak. Çdo goditje që ata bëjnë në portë është gol dhe nuk është faji i Rui Patrício. Të gjitha ndeshjet janë të tilla dhe është momenti kur jetojmë”,- theksoi ai.

Më në fund, trajneri ra dakord se fillimi ka qenë shumë më i ulët se pritjet, por kujtoi edhe dëmtimet. “Gjithçka e vërtetë, por është gjithashtu e vërtetë, se Roma nuk ka luajtur kurrë dy finale radhazi në Evropë. Genoa kishte dy ditë më shumë për t’u stërvitur se ne dhe humbëm dy lojtarë. Llorente është historikisht i dëmtuar shpesh.

Gjithsesi me këta djem, me pikat e tyre të forta dhe të dobëta, ne duhet të dalim nga kjo situatë. Nuk ka kohë për të ndjerë keqardhje për veten, edhe nëse padyshim që ndihemi shumë keq brenda. Ndeshja tjetër është shumë e rëndësishme për ne”, përfundoi ai.

B.T (Dosja.al)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Duka

“Shqipëria fiton Evropianin”, Duka “ngacmon” italianët

topi cip 2024

Risi në futbollin evropian, për çfarë do të shërbejë mikroçipi në topin e Euro 2024?

rashica muriqi

Dardanët në vazon e dytë për shortin e Ligës C në Ligën e Kombeve

kombetarja

Shqipëria në vazon e tretë për shortin e Ligës B në Ligën e Kombeve

berat-gjimshiti-djimshiti

Doli nga fusha i dëmtuar pas 18 minutave lojë, mësohet situata e Berat Gjimshitit

Premier-League-1024x659-1

Premier League “dominon” Evropën, akordi i ri i së drejtës së TV sjell miliarda euro në Britaninë e Madhe

Armando Broja

E ardhmja e Brojës në Itali? Ekipi i Serie A planifikon afrimin e sulmuesit “kuqezi” në janar

Luis Suarez

Suarez nuk pushon ja ku do vazhdoj karrierën

ardian ismajli

Ismajli për mediat kroate: Shqipëria dhe Kroacia kalojnë grupin në Euro 2024

INFO

NA NDIQ