​Ronaldo mund të gjobitet me një miliard dollarë

ina-online
ina-online

01/12/2023

Cristiano Ronaldo po përballet me një padi kolektive për reklamat për shkëmbimin e kriptovalutave Binance. Në një deklaratë të paraqitur në një gjykatë federale në Florida, nga sulmuesi po kërkohet një dëmshpërblim prej një miliard dollarësh (rreth 910 milionë euro).

Thuhet se Ronaldo u soll “me mashtrim dhe në mënyrë të paligjshme” me reklamat e tij për të ashtuquajturat Non-Fungible Tokens (NFT) nga Binance.

Para Kupës së Botës 2022 në Katar, Ronaldo prezantoi koleksionin e tij të parë NFT me shkurtesën e tij “CR7”. Shtatë statuja të animuara që përshkruanin yllin në momentet ikonike të karrierës së tij sportive u ofruan për shitje. Çmimet fillestare për serinë NFT të Ronaldos ishin midis ekuivalentit prej rreth 77 dollarë dhe 10,000 dollarë.

Padia flet për suksesin e jashtëzakonshëm të reklamimit të partneritetit të saj me shkëmbimin e kriptomonedhave. Pyetjet e kërkimit me fjalën kyçe Binance u rritën me 500 për qind pas shpalljes së fushatës NFT të Ronaldos. Paditësit argumentojnë se partneriteti i Binance me yllin portugez i joshi ata të bënin investime të kushtueshme dhe të pasigurta.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

INFO

NA NDIQ