Rooney i zhgënjyer me futbollistët e Man United

Trajneri i Derby County, Wayne Rooney, ka zbuluar zhgënjimin e tij për përpjekjet e lojtarëve të Manchester United në paraqitjet e tyre për Ole Gunnar Solskjaer, duke shtuar se shfaqja e tyre do ta bënte atë “të zemëruar” nëse do të ishte në krye të skuadrës.

“Djajtë e Kuq” u ndanë me norvegjezin, një legjendë e klubit në ditët e tij të lojës, të dielën pas një disfate modeste 4-1 ndaj Watford të shtunën, duke i dhënë fund periudhës së tij gati tre-vjeçare në krye të Old Trafford.

Tani Rooney ka peshuar, duke thënë se ai mendon se disa anëtarë të skuadrës së Solskjaer nuk arritën të arrinin tavolinën për menaxherin e tyre.

“Isha shumë i zhgënjyer duke parë atë ndeshje dje sepse, si menaxher, ju mund të krijoni një ekip dhe të punoni në formë dhe si dëshironi që skuadra të luajë, por nuk ka asnjë justifikim për disa nga ato paraqitje nga disa lojtarë”, tha Rooney për ‘talkSPORT’ pas lajmeve për largimin e Solskjaer.

“Të shihje lojtarët duke tundur krahët dhe duke i dhënë topin, por duke fajësuar njerëzit e tjerë nuk ishte e pranueshme. Do të isha shumë i zemëruar nëse do ta shihja këtë nga lojtarët e mi. Këta lojtarë janë në një nga, nëse jo, klubi më i madh në botë dhe duhet të ndihen të privilegjuar që janë atje.

“Për mendimin tim, lojtarët duhet të tregojnë më shumë – kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht fitimi i Premierligës apo Ligës së Kampionëve, por për t’u treguar tifozëve se po punojnë shumë për klubin”.

Rooney gjithashtu pranoi se do të dëshironte të kthehej në Old Trafford në linjë, por pranoi se, nëse do të ishte në kornizën për të pasuar ish-shokun e tij të skuadrës, ai do të kishte pasur disa tregues deri tani.

“Një ditë,” tha Rooney. “Por unë jam duke u fokusuar në Derby County, jam i përkushtuar ndaj klubit dhe do të jem këtu derisa dikush të më thotë të kundërtën.

“Unë flas me njerëzit në Manchester United rregullisht dhe, jam i sigurt, nëse ata do të vinin për të më thirrur, kjo do të kishte ndodhur deri tani.”

Kur u pyet për mendimet e tij mbi mandatin e Solskjaer, ish-ylli i United e përshëndeti atë për ndihmën për të rindërtuar moralin e klubit.

“Jam shumë i trishtuar, sepse padyshim që ai është ish-shoku im i skuadrës”, shtoi Rooney. “Nuk është kurrë mirë kur një menaxher humbet punën e tij.

“Unë mendoj se ai ka bërë një punë të mirë, ai ka rikthyer pak stabilitet në klub, padyshim kur je në një klub si Manchester United nëse rezultatet nuk janë ato që duan, në fund të fundit do t’ju kushtojë punën tuaj.

“Jam i mërzitur për Ole, por jam i sigurt se një klub si Manchester United do të bëjë punën e tij tani për të ecur përpara dhe për të gjetur njeriun e duhur”, ka përfunduar Rooney.