Roveri i NASA-s bëri një foto të mrekullueshme të Marsit gjatë një aventure të re (FOTO)

INA
INA

11/10/2023

Roveri Curiosity i dërguar në Mars nga agjencia amerikane e hapësirës NASA, vazhdon të lërë përshtypje me arritjet e tij.

Një robot i madhësisë së një veture ka eksploruar malin Sharp në Mars për dhjetë vjet, dhe tani ai ka përshkuar me sukses terrenin shkëmbor dhe ka arritur në një vend – sipas shkencës – të formuar nga një ortek gurësh, mbeturinash dhe uji. Ky vend i quajtur Kreshta e Gediz Vallis ekziston si një kodër e shquar e mbuluar me shkëmbinj të mëdhenj.

Pas udhëtimit të mundimshëm dhe rrugës së përshkuar, e cila është rezultat i një kërkimi trevjeçar për një rrugë të kalueshme, roveri Curiosity u kthye dhe bëri një foto të gjerë të peizazhit marsian, raporton themirror.

Fotoja tregon shumë. Malet mund të shihen në distancë, duke formuar buzën e Kraterit Gale, pellgu i madh i ndikimit, pjesë e të cilit është mali Sharp. Në plan të parë, ju mund të shihni terrenin veçanërisht të ashpër dhe shkëmbor, mbi të cilin rover “grumbulloi” për të arritur në kurriz.

Në të djathtë është një pjesë e Kukenan Butte, pak më shumë se 152 metra e lartë. Pjesa cilindrike e roverit e dukshme në të djathtë është në fakt antena e saj UHF, e cila përdoret për të transmetuar mesazhe dhe të dhëna në satelitët e NASA-s që orbitojnë në Mars.

Së bashku me roverin Perseverance dhe misione të tjera, robotët në Planetin e Kuq po zbulojnë historinë e lashtë të Marsit, si dhe nëse ai mund të ketë kushtet e nevojshme për zhvillimin dhe lulëzimin e jetës në sipërfaqen e tij.

Është e qartë se rreth tre miliardë vjet më parë, Marsi ishte një botë plot me ujë, liqene të mëdha dhe lumenj të zhurmshëm, megjithatë, lind pyetja nëse ka lindur ndonjëherë jeta në këtë planet.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Internet-Safe-Day

6G po vjen në iPhone: Apple nuk heq dorë nga modemet e veta

apple-iphone-15-pro-3

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

messenger

Meta do të lansojë veçorinë ‘end-to-end encryption’ për bisedat në Messenger

wikipedia

Këto ishin temat më të kërkuara në Wikipedia këtë vit

whatsapp-main-600x360

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

meta-logo-1

Meta anulon mundësinë për të biseduar me miqtë nga Facebook në Instagram

Bitcoin

Bitcoin vendos rekord të ri vjetor duke kapërcyer vlerën e 43 mijë dollarëve

Bitcoin

Bitcoin kap vlerën e 41 mijë dollarëve. Pse po rritet pikërisht tani?

iphone- telefon mobil

Shumica nuk i dinë këto gjëra për iPhone

INFO

NA NDIQ