Rregulla të reja për policët në Maqedoni, ndalohet anëtarësimi në parti, verifikohet pasuria e tyre

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2022

Projekt-amandamentet e Ligjit për Punë të Brendshme në Maqedoninë e Veriut janë lëshuar në procedurë parlamentare.

Për të siguruar pavarësinë operacionale të policisë, siç theksojnë nga MPB, propozohet që vetëm drejtori i Byrosë së Sigurisë Publike të japë urdhra në fushën e punës operative.

Integriteti dhe depolitizimi i punonjësve në MPB, pavarësia operacionale e policisë, vendosja e detyrimit për raportimin e pasurisë dhe interesave, janë disa nga çështjet që rregullon projekt-amendamenti i Ligjit për Punë të Brendshme.  Nga MPB thonë se kjo do të ofrojë një shkallë të lartë profesionalizmi dhe objektiviteti në punë.

Për sa i përket integritetit të punëtorëve, zgjidhja ligjore propozon që kjo çështje të përcaktohet për të gjithë punonjësit në Ministri dhe për kandidatët për punësim. Ndaj, si kusht i ri për punësim, sipas MPB-së, propozohet që kandidati të ketë kaluar testin e integritetit.

Por edhe punonjësit apo policët ekzistues  propozohet që të përfshihen në testin e integritetit profesional.

Rezultati mund të jetë pozitiv ose negativ. Rezultati negativ është paraparë si rast më i rëndë për përgjegjësi disiplinore dhe bazë për fillimin e procedurës disiplinore.

Siç shtojnë nga MPB-ja, ndryshimet e propozuara në ligj e ndalojnë një punonjës të Ministrisë të jetë anëtar i partisë politike, gjë që siç thonë kjo nuk ka ndodhur deri më tani, por me ndryshimet e reja parashikohet që të ketë  përgjegjësi më të rëndë disiplinore.

Për sigurimin e pavarësisë operacionale të policisë, propozohet  që vetëm drejtori i Byrosë së Sigurisë Publike të japë urdhra në fushën e punës operative.

Sipas propozim-amendamenteve në Ligjin për Punë të Brendshme,  kandidatët me rastin e nënshkrimit të marrëdhënieve të punës obligohen që  të japin deklaratë mbi gjendjen pasurore dhe të interesave. (INA)

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Klinika-Infektive-Shkup

Komisioni për sëmundje infektive do të mbajë mbledhje, 123 raste të kollës së mirë në Shkup

moti-1

Ky është parashikimi i motit për ditën e sotme

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

INFO

NA NDIQ