Rreth 14.000 filloristë sivjet do të regjistrohen në shkollat e mesme

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/04/2023

Rreth 14.000 nxënës të cilët sivjet përfundojnë klasën e nëntë do të duhet të regjistrohen në arsim të mesëm, i cili është ligjërisht i obligueshëm.

Sivjet, ashtu sikurse vjet, nxënësit do të duhet të aplikojnë më mënyrë elektronike.

Paraqitja e parë do të bëhet nga 20 qershori deri në mesnatë sid he më 21 qershor deri në ora 15:00.

Çdo nxënës gjatë plotësimit të aplikacionit të regjistrimit duhet të shënojë numrin amë në mënyrë që të mos mundësohet që një nxënës të aplikojë në një shkollë tjetër.

Dorëzimi i dokumentacionit të nevojshëm në shkolla bëhet në datën 22 qershor, nga ora 12:00-19:00, si dhe në datën 23:00, nga ora 07:00-19:00”.

Lista përfundimtare e renditjes për çdo shkollë me rezultatet e regjistrimit dhe vendet e disponueshme do të publikohet më 24 qershor, jo më vonë se ora 12:00 në tabelën e njoftimeve të shkollës dhe në faqen e Ministrisë së Arsimit dhe Kulturës”, thuhet në Konkursin për Regjistrim në Arsim të Mesëm.

Në ato shkolla në të cilat do të regjistrohet një numër më i madh kandidatësh se vendet e planifikuara me notë mesatare 5.00, organizohet testimi kualifikues, me të cilin bëhet përzgjedhja. Testim organizohet në shkollat ​​e mesme më 26 qershor, kurse renditja përfundimtare me rezultatet do të publikohet më 26 qershor.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1709069274434

Në Beograd sot u festua pavarësia e Republikës së Kosovës

Bujar Osmani

Instituti “Arben Xhaferi”: Bujar Osmani ka shkelur ligjin shtatë herë radhazi brenda një viti duke i mbajtur të fshehura shpenzimet e tij si Ministër i jashtëm

Kamionet-1-520x360-1

Pasaporta më shpejt për shoferët e kamionëve dhe autobusëve

Qeveria talat xhaferi

Qeveria konstatoi dhe miratoi tekstin e Strategjisë kombëtare për zhvillim 2024-2044

naim-bajrami

Krahu i Selës i ASH-së vetë apo koalicionim për zgjedhjet, flet Bajrami

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

Arben Taravari

Taravari: Faliminderit, në një kohë rekord nënshkruat për kandidaturën time për President!

urim etemi bilall kasami

Kasami prezanton prurjen e radhës në Lëvizjen BESA

INFO

NA NDIQ