Rreth 200 milionë denarë për kultivuesit e rrushit në Maqedoni

Picture of ina-online
ina-online

09/08/2023

Agjencia për mbështetje financiare dje pagoi 199.4 milionë denarë mbështetje shtesë për 5.851 kultivues të rrushit. Vlera e pagesave shtesë të drejtpërdrejta është dy denarë për një kilogram.

Siç bëri të ditur Ministria e Bujqësisë, shfrytëzues të kësaj mase janë kooperativa bujqësore të cilat kanë sipërfaqe me vreshta dhe kanë realizuar prodhim të rrushit për verë nga rendimenti i vitit 2022, e cila është dorëzuar në kapacitete të regjistruara për prodhimin e verës në vend ose është përpunuar për nevojat e kapacitetit të vet përpunues të regjistruar për prodhimin e verës.

“Përmes modelit të ri të subvencionimit që filloi të aplikohet këtë vit, bujqit janë dëshmitarë për pagesë më të shpejtë dhe të rregullt të subvencioneve.

Të gjitha subvencionet bazë për bujqit janë paguar plotësisht në kohë dhe para afatit ligjor. Mbështetja e paguar deri më tani në këtë vit 2023 arrin pothuajse 800 milionë denarë pikërisht për kultivuesit e rrushit.

Më pas vijon masa për lëndë djegëse të subvencionuar për makineritë bujqësore, pra naftën e gjelbër, masë për të cilën vendi ynë është i vetmi në rajon me këtë lloj mbështetjeje për bujqit. Gjithashtu, si rezultat i modelit të ri të subvencionimit, të gjithë bujqit do të marrin paradhënie 30 për qind të subvencioneve. Bujqit për herë të parë në një viti do të marrin një pjesë të subvencioneve për të njëjtin vit aktual”, njofton Ministria e Bujqësisë.

TË FUNDIT
5 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
5 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
11 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
12 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
1 ditë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
1 ditë
Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang
1 ditë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
1 ditë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
12 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro
11 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
5 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
5 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

LEXO MË SHUMË

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

Aeroporti_Shkupit-750x430-1

Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

Kembim valutor euro dollar

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

ksamil sarande

Ethet e turizmit! A rrezikohet të na kthehet në një bumerang

fature-market

Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ