Rreth 30% e nxënësve të shkollave të mesme në RMV kryejnë dhunë ndaj bashkëmoshatarëve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/05/2023

“Rreth 25 deri në 30 për qind e nxënësve të shkollave të mesme kryejnë një formë të dhunës ndaj bashkëmoshatarëve të tyre, sipas një analize të sektorit joqeveritar të bërë vitin e kaluar në RMV”.

Këtë për AIM e deklari Lazar Nanev, kryetar i Gjykatës Themelore të Kavadarit dhe kryetar i Këshillit shtetëror për parandalimin e krimit ndaj të miturve.

Ai theksoi se sipas asaj analize shqetësuese, rreth 14 për qind e fëmijëve konfirmojnë se kanë qenë viktima të dhunës së bashkëmoshatarëve apo bullizmit për një periudhë të gjatë kohore.

“Dhuna nga bashkëmoshatarët është temë që ka marrë vëmendje gjatë periudhës së kaluar, nga avokatët, psikologët, edukatorët, veçanërisht nga sektori joqeveritar. Kjo dhunë vjen si pasojë e shtrembërimit të vlerave në shoqëri. Fëmijët që kryejnë këtë lloj dhune zakonisht duan të tërheqin vëmendje. Në fillim ka pasur vetëm dhunë verbale dhe fizike nga bashkëmoshatarët, me tallje, por tani ka edhe dhunë psikologjike me kërcënime, dhunë përmes rrjeteve sociale”.

“Kjo dhunë e bashkëmoshatarëve, nëse nuk njihet dhe parandalohet, zgjat derisa viktima e bullizmit të dalë me një reagim të caktuar. Ndonjëherë, ai reagim mund të jetë po aq serioz sa vetë ngacmimi. Prandaj është e nevojshme të veprohet në mënyrë parandaluese në familje dhe shkolla, të njihet dhuna e mundshme e bashkëmoshatarëve dhe të reagohet me kohë”, deklaroi Nanev.

Problemi i dhunës së bashkëmoshatarëve është i kahershëm dhe veçanërisht aktual, pas vrasjes së djeshme të disa personave në një shkollë në Serbi dhe informimit në opinion se vetë vrasësi i mitur ka qenë më parë viktimë e dhunës së bashkëmoshatarëve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bilall Kasami

Kasami: Rikonstruimi stadiumit do të fillojë në muajin mars

policia-1-1-1392x766

Humbet ky papagall në Shkup, kush e gjen merr shpërblim prej 1000 euro

Bujar-Osmani2-1-650x400-1

BDI: Bujar Osmani është kandidati i parë i konfirmuar për President të shtetit

Nikola-Sanduloviq

Sanduloviq, Lajçakut: Ke heshtur për tentimvrasjen ndaj meje nga Vuçiqi yt i dashur

vmro

OBRM-PDUKM: Spasovski dhe Kovaçevski, Maqedoninë e kanë shndërruar në Kolumbi

zjarr cair

Dalin pamje nga zjarri në kafenenë “Baron” në Çair të Shkupit

Bojmacaliev

Bojmacaliev: Me letërnjoftim e vjetër do të mund të udhëtohet edhe në Bosnje e Hercegovinë

divorc tradheti

Rajoni i Tetovës: Vitin e kaluar 482, para dhjetë viteve tri herë më pak divorce!

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Stevo Pendarovski është kandidati me shanset më të mira për të fituar dhe udhëhequr vendin në drejtim të integrimeve evropiane

INFO

NA NDIQ