Rreth 300 taksistë nuk mund të punojnë për shkak të problemeve me targat e verdha

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Rreth 300 taksi në Shkup janë bllokuar në procedurat burokratike për ndryshimin e targave në të verdhë. Përfaqësues të kompanive të taksive thonë se nuk mund të marrin patentë pa targa të verdha dhe ndërkohë paguajnë kontribute për kompanitë.

“Pra puna është se ata janë duke luajtur ping-pong dhe problemi nuk zgjidhet, kështu që kemi shumë automjete që rrinë në shtëpi dhe nuk mund të dalin në rrugë sepse nuk mund të ushtrojnë të drejtat e tyre, për të marrë një licencë. Ligji është miratuar në Ministrinë e Ekonomisë, andaj ne po pyesim tani se kur do të zgjidhet kjo”, tha Gjorgi Marinovsk, përfaqësues i 19 kompanive të taksive.

Kompanitë e taksive apelojnë që ligji i ri i Qarkullimit Rrugor të vihet në pritje, në mënyrë që të marrin leje për të punuar me targa të bardha për një periudhë të caktuar derisa ti sigurojnë targat e verdha për taksi.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

Aksidenti-600x360

19-vjeçari përplas me makinë një këmbësor në Çair, të lënduar edhe dy të mitur në makinë

xhaferi-1-750x430

Xhaferi: Korridori 8 do të ndërtohet deri në vitin 2027

matura-shteterore-provimi

Matura shtetërore në RMV do të bëhet në salla sportive për të parandaluar kopjimin

INFO

NA NDIQ