Rreth 67.5 milionë dollarë për pengimin e ndikimit rus në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Janar, 2023

Gazetari Arben Ratkoceri shkruan se, SHBA kanë shtuar përpjekjet për pengimin e ndikim rus në Maqedoni.

“Për 4 vjet (2017-2021), rreth 67.5 milionë dollarë kanë ndarë SHBA-të për pengimin e ndikimit rus në Maqedoninë e Veriut. Dhe, në vend se të ulet ndikimi rus dhe të ulen dezinformatat, në Maqedoni si në asnjë vend tjetër – rusofilët shtohen çdo ditë e më shumë. Shtohen sepse ata që po i fitojnë këto fonde nuk bëjnë asgjë tjetër pos që hapin ndonjë kioskë që e quajnë “institut medial”, apo merren me Russian Today, me statuse Facebook-u, apo bëjnë dy-tre debate me katër-pesë veta të njëjtë dhe shpërndajnë meditje nga 50 dollarë, ndërsa marrin qindra mijëra dollarë me dedikim!”, Shkruan Ratkoceri.(INA)

 

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biljana angelova

Biljana Angellova, rektore e re e Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”

visar ganiu

Ganiu: Bulevardi “Cvetan Dimov” në Çair po bëhet realitet

bekteshi

“Haraçina nuk është në hënë”, Bekteshi i kërkon Spasovskit ta kryej punën!

Feta Alimi lirohet

BESA: Sot pas gjashtë viteve lirohet nga burgu Abdylfeta Alimi

kim-mehmeti

Kosova është e rrezikuar edhe nga ‘përfaqësuesit’ shqiptarë të Beogradit në Prishtinë e Tiranë!

kasami alsat

Kasami: 20 %, kusht për ndryshimet kushtetuese

grubi balluku

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

server

Pyet Serweri: A e denoncoi ende sekretari Blinken dhunën ndaj KFOR-it në veri?

hisen berisha

Befason Hisen Berisha, mbështet Kurtin

INFO

NA NDIQ