Rrezatimi elektromagnetik, çfarë është dhe sa të kujdesshëm duhet të jemi?

Picture of INA
INA

03/10/2023

Fjala “rrezatim” mbart disa konotacione shqetësuese. Nga mbetjet e dëmshme radioaktive deri te katastrofat bërthamore, rrezatimi elektromagnetik është sigurisht diçka për të cilën duhet pasur kujdes.

Megjithatë, ai lloj rrezatimi është vetëm një skaj i largët i spektrit. Në anën tjetër janë valët e dukshme të dritës dhe valët e radios me të cilat ne biem në kontakt dhe madje varemi çdo ditë.

Valët elektromagnetike – Valët elektromagnetike mund të mos shihen, por ato janë kudo rreth nesh dhe kanë ndikim në aspekte të panumërta të jetës. Disa lloje të valëve elektromagnetike, në sasi të caktuara, mund të jenë të rrezikshme.

Një histori e shkurtër – Valët elektromagnetike nuk u shpikën, por u zbuluan dhe më pas u shfrytëzuan. Ato kanë qenë përreth përgjithmonë, që nga lindja e universit . Megjithatë, në shekullin e 19-të, u vërtetua ekzistenca e tyre. Heinrich Hertz, i lindur në Gjermani në 1857, ishte personi i parë që vërtetoi ekzistencën e valëve elektromagnetike. Ai eksperimentoi duke vënë fuqinë e tyre në përdorim të specializuar, duke i dërguar këto valë nga një antenë në tjetrën.

Mikrovalët – Mikrovalët janë një nga valët elektromagnetike më të njohura që kur aftësitë e tyre të përshtatshme të gatimit u përdorën gjerësisht në vitet 1970. Ato përdoren gjithashtu nga meteorologët në mbarë botën për të gjurmuar lëvizjet e motit.

Rrezet X – Pavarësisht se janë disa nga valët më të rrezikshme në spektrin elektromagnetik, ato përdoren gjithashtu në shëndetësi. Rrezet X mund të depërtojnë në shumë materiale si lëkura e njeriut, por nuk janë mjaft të vogla për të depërtuar në kocka. Kjo është arsyeja pse rrezet X mund të përdoren nga mjekët për të parë lehtësisht brenda trupit dhe për të kontrolluar për lëndime kockore dhe tumore.

Rrezatimi elektromagnetik – Rrezatimi është lëvizja e valëve elektromagnetike nëpër çdo hapësirë ​​ose material të caktuar. Valët më të mëdha elektromagnetike, si valët masive të radios dhe valët e dukshme të dritës, nuk kanë asnjë mënyrë për të depërtuar në asnjë lloj indi njerëzor dhe për këtë arsye nuk paraqesin rrezik real. Por valët më të vogla dhe më energjike si rrezet X dhe rrezet gama kanë më shumë fuqi depërtuese dhe janë jashtëzakonisht të dëmshme për njerëzit dhe jetën tjetër biologjike.

Një botë e padukshme rreth nesh – Valët elektromagnetike në të gjitha format e tyre janë kudo rreth nesh dhe shtrihen në të gjithë universin e njohur. Ne mund të mos i shohim shumicën prej tyre, por të gjitha ato ndikojnë qartë në jetën tonë në mënyra krejtësisht të ndryshme.

Bota pa tel – Çdo telefon me valë, lidhje interneti dhe transferim skedarësh kalon përgjatë gjatësive të valëve elektromagnetike.

Çfarë i bën të rrezikshme disa valë elektromagnetike? -Valët elektromagnetike gjithashtu mund të shkaktojnë dëme serioze. Valët jashtëzakonisht të fuqishme si rrezet gama mund të shkaktojnë dëme të menjëhershme, por ekspozimi i zgjatur ndaj valëve të tjera si ultravjollcë dhe infra të kuqe mund të jetë gjithashtu i dëmshëm.

Mbajeni ruterin larg – Ruterat (shpërndarës) Wi-Fi janë pothuajse në çdo ndërtesë shtëpie dhe zyre në mbarë botën saqë prania e tyre shpesh harrohet. Disa ekspertë thonë se vendosja e ruterit tuaj në një pjesë më të aneksuar të shtëpisë mund të ndihmojë në minimizimin e ekspozimit ndaj valëve të radios.

Përdorni altoparlantin e telefonit – E njëjta gjë vlen edhe me telefonat celularë. Përdorimi i altoparlantit mban larg nga veshët dhe truri juaj valët qe lëshon ai i cili mund të dëmtojnë për periudha të gjata kohore.

Polemika 5G – Disa vite më parë, ardhja e brezit 5G për rrjetet celulare shkaktoi mjaft bujë, me disa kritikë që pretendonin se rrezatimi elektromagnetik i emetuar nga kullat 5G ishte më i fortë dhe më i rrezikshëm se çdo gjë që ishte parë më parë. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rrezatimi i emetuar nga pajisjet me aftësi 5G është “i papërfillshëm”.

TË FUNDIT
3 orë
Themeluesi i WikiLeaks marrëveshje me SHBA-në për pranimin e fajësisë/ Lirohet Julian Assange, kthehet në Australi pas një beteje ligjore 12-vjeçare
4 orë
Telefonat Android po bëhen më inteligjentë
4 orë
Kompania Apple në shkelje të rregullave të BE-së për teknologjinë
4 orë
NASA gati për misionin e madh në hapësirë
1 ditë
Apple dhe Meta kanë diskutuar për partneritet?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mira Murati për ndikimin e Inteligjencës Artificiale: Disa punë ‘ndoshta do të zhduken’, por ndoshta sepse ‘nuk duhet të ishin aty’
1 ditë
Apple dhe Meta kanë diskutuar për partneritet?
4 orë
NASA gati për misionin e madh në hapësirë
4 orë
Kompania Apple në shkelje të rregullave të BE-së për teknologjinë
4 orë
Telefonat Android po bëhen më inteligjentë
3 orë
Themeluesi i WikiLeaks marrëveshje me SHBA-në për pranimin e fajësisë/ Lirohet Julian Assange, kthehet në Australi pas një beteje ligjore 12-vjeçare

LEXO MË SHUMË

wikipedia

Themeluesi i WikiLeaks marrëveshje me SHBA-në për pranimin e fajësisë/ Lirohet Julian Assange, kthehet në Australi pas një beteje ligjore 12-vjeçare

androidi

Telefonat Android po bëhen më inteligjentë

Apple-1

Kompania Apple në shkelje të rregullave të BE-së për teknologjinë

nasa2

NASA gati për misionin e madh në hapësirë

meta-logo-1

Apple dhe Meta kanë diskutuar për partneritet?

mira murati

Mira Murati për ndikimin e Inteligjencës Artificiale: Disa punë ‘ndoshta do të zhduken’, por ndoshta sepse ‘nuk duhet të ishin aty’

kilometrazh-kilometra

Ulja e kilometave – problem i madh evropian, vetëm dy vetura janë të mbrojtura!

tik tok

SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

Nvidia

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

INFO

NA NDIQ