Rrezikohet siguria në komunikacion, persona të pandërgjegjshëm dëmtojnë shenjat

Picture of INA
INA

09/06/2023

Në kontinuitet në qytetin e Dibrës persona të pandërgjegjshëm dëmtojnë shenjat e komunikacionit. Derisa shenjat horizontale dëmtohen nga kushtet klimatike, por edhe kualiteti i dobët i tyre, shenjat veritikale dëmtohen nga faktori njeri. Kjo situatë, sipas ekspertëve në sferën e komunikacionit, drejtpërdrejt rrezikon sigurinë në komunikacion. Rreziku është si për automjetet, ashtu edhe për këmbësorët. Dëmtimet i dënon pushteti vendor, shoqatat qytetare dhe dibranët në përgjithësi, ndërsa kërkohet që kompetentët të gjejnë kush është dëmtuesi për të marrë masa ndëshkuese.

Në lidhje me dëmtimet e shumta sidomos të shenjave vertikale të komunikacionit, disa herë ka reaguar edhe pushtetit vendor i Dibrës. Udhëheqësia e Komunës, si edhe Komisioni për siguri në komunikacion pranë Këshillit të Komunës, ashpër kanë reaguar në lidhje me dëmtimet që janë bërë këto ditë.

Ata thonë se dëmtimet kanë një kontinuitet dhe përveç dëmeve materiale, shkaktojnë drejtpërdrejt edhe dëme në sigurinë në komunikacion. Janë ndërmarrë të gjitha aktivitetet nga pushteti vendor, i cili ka informuar edhe të gjitha institucionet kompetente që të ndëshkohen ata të cilët dëmtojnë shenjat e komunikacionit.

Udhëheqësia e pushtetit vendor potencon se zëvendësimi i shenjave të komunikacionit dëmton edhe buxhetin lokal, meqë të njëjtat kushtojnë dhe një vëmendje e veçantë rreth këtij problemi i është kushtuar edhe në Komisionin për sigurinë në komunikacion.

“Sinjalizimi vertikal në Dibër shumë herë pëson dëmtime. Komisioni i Komunës për siguri në komunikacion ka debatuar rreth këtij problemi dhe kërkon nga institucionet kompetente të marrin të gjitha aktivitete për zbulimin e dëmtuesve. Ne si Komision i dënojmë këto akte të shëmtuara të personave të pandërgjegjshëm”, thotë anëtari i Komisionit për siguri në komunikacion, Abdyl Koleci. Shenjat e komunikacionit hidhen, dëmtohen dhe si të tilla dëmtojnë zhvillimin normal të trafikut. Dëmtimet të shenjave për sinjalizimin vertikal ka në disa pjesë të qytetit, thonë përfaqësuesit e Komisionit.

Për fat të keq, aktualisht ka probleme edhe me sinjalizimin horizontal. Për shkak të kushteve atmosferike gjatë sezonit dimëror, por edhe punimeve për sanim dhe rekonstruim të rrugëve, në qytet, këto shenja në shumë vende nuk funksionojnë meqë edhe nuk ekzistojnë. Anëtarët e Komisionit për siguri në komunikacion thonë se pas sanimit të rrugëve kryesore të qytetit, duhet patjetër të bëhet vendosja e re e sinjalizimit horizontal. Këto shenja shkaktojnë probleme sidomos në qendër të qytetit. Kohë më parë, gjatë kontrolleve që ka bë policia e qarkullimit rrugor ka ndëshkuar qytetarët edhe pse në pjesën qendrore të qytetit sinjalizimi horizontal ka patur shumë dëmtime. /koha/

TË FUNDIT
8 minuta
Kryeministri Mickoski dhe ministrat e tij morën detyrat dhe nisën punën
11 minuta
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
1 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
1 orë
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
2 orë
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
10 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
1 ditë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)
5 orë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor
18 orë
Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita
1 ditë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre
9 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
1 ditë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

LEXO MË SHUMË

xhaferi mickovski]

Kryeministri Mickoski dhe ministrat e tij morën detyrat dhe nisën punën

448950491_1036715154484673_7586924692570773989_n

Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

INFO

NA NDIQ