Rreziku nga mosarritja e ndryshimeve kushtetuese: “Maqedonia e Veriut do të pësonte ngecje dhe kthim prapa”

Picture of INA
INA

09/08/2023

Ndryshimet kushtetuese është mirë të ndodhin në nëntor por jo me çdo çmim. Kështu shprehen njohësit e politikave vendore, duke shtuar se integrimet euroatlantike janë gjëja që më së shumti e dëshirojnë por edhe u nevojitet qytetarëve të Maqedonisë. Albert Musliu shprehet se ka disa politikbërës në Maqedoni të cilët duan ta zbehin perspektivën europiane të vendit, e për këtë shton se periudhën që vjen duhet angazhim më i madh i partnerëve.

“Mendoj se periudhën që vijon edhe partnerët tanë euroatlantik do të angazhohen më shumë që t’i vetëdijësojnë politikanët tanë se kjo është ardhmëria më e mirë dhe ardhmëria e vetme koncensuale për shoqërinë e Maqedonisë. Në fakt, integrimet euroatlantike janë ngjitësja që i bashkon të gjithë qytetarët e Maqedonisë, dhe është e vetmja temë e cila ka një shumicë absolute te qytetarët. Pavarësisht si kalojnë periudhat, disa politikanë tentojnë ta zbehin atë perspektivë, ta risin skepticizmin”, theksoi Albert Musliu, analist politik.

Nga ana tjetër Marko Troshanovski nga Instituti për Demokraci shprehet se Maqedonia e Veriut do të pësonte ngecje dhe kthim prapa thuajse në çdo fushë nëse nuk fillojmë bisedimet me BE-në. Sipas tij, nëntori është datë e dëshirueshme por jo edhe e patjetërsueshme.

“Të jemi jashtë procesit të bisedimeve do të thotë se do të vazhdojë procesi i kthimit prapa të shtetit thuajse në çdo fushë. Kjo është e qartë për të gjithë. Procesi i bisedimeve mundëson të reformohemi si shoqëri. Ndryshimet kushtetuese patjetër duhet të ndodhin. Më së miri është që kjo të bëhet me konsensus të përgjithshëm dhe për këtë mendoj se si shoqëri nuk duhet që të shpejtojmë me çdo çmim. Nëntori është datë e dëshiruar por nuk do të thotë se është e patjetërsueshme që nëse ne i bëjmë ndryshimet kushtetuese do t’i fillojmë bisedimet”, deklaroi Marko Troshanovski, analist politik.

Analistët shprehen se VMRO-DPMNE në fakt nuk është kundër ndryshimeve kushtetuese, por dëshiron që ato të ndodhin derisa ata udhëheqin me Qeverinë. Si kompromis i shohin zgjedhjet e parakohshme parlamentare, në këmbim votimin e ndryshimeve kushtetuese.

TË FUNDIT
54 minuta
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
10 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
15 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
16 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
19 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

ME TE LEXUARA

24 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
24 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
19 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
1 ditë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
16 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
1 ditë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
15 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

LEXO MË SHUMË

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

INFO

NA NDIQ