Rreziqet e AI – Në Spanjë adoleshentët përdorin imazhe të rreme që tregojnë bashkëmoshataret e tyre nudo

INA
INA

26/09/2023

Prokuroria publike në Spanjë ka njoftuar se ka nisur një hetim për imazhet e rreme të krijuara nga aplikacionet e inteligjencës artificiale që shfaqin vajza adoleshente të zhveshura, imazhe që dyshohet se janë krijuar dhe shpërndarë nga bashkëmoshatarët e vajzave.

Prokurorët theksojnë se do të hetojnë konkretisht nëse është kryer një krim në këtë rast të veçantë.

Rritja e përdorimit të teknologjive të tilla nga fëmijët ka shkaktuar shqetësim më të madh tek prindërit në mbarë botën. FBI paralajmëroi në qershor se kriminelët po përdorin gjithnjë e më shumë aplikacione të inteligjencës artificiale për të krijuar materiale pornografike për të frikësuar dhe shantazhuar viktimat.

Prokurori mori nga policia një dosje 200 faqesh me rreth 20 ankesa nga familjet që thanë se imazhet e rreme nudo të vajzave të tyre, nga një aplikacion i inteligjencës artificiale, po qarkullonin në mediat sociale dhe rrjetet e bisedave të përdorura nga adoleshentët në Almendralejo, një qytet me 30,000 banorë.

Në Madrid, një gjykatë po heton një rast të ngjashëm që përfshin fotot nudo të dy viktimave të reja, imazhe që vajzat pretendojnë se janë krijuar nga mjetet e inteligjencës artificiale, tha policia.

Në Extremadura, adoleshentët e moshës 13 deri në 15 vjeç janë identifikuar si përgjegjës për krijimin dhe shpërndarjen e imazheve, sipas raportit të policisë.

Zyra e prokurorit tha se do të shqyrtojë dosjen përpara se të vendosë nëse personat mbi moshën 14 vjeç mund të hetohen dhe në fund të akuzohen për një krim.

Sipas ligjit spanjoll, të miturit nën moshën 14 vjeç nuk mund të akuzohen, por rastet e tyre i referohen shërbimeve të mbrojtjes së fëmijëve, gjë që mund t’i detyrojë të miturit të marrin pjesë në klasa reformimi.

Miriam al-Antib, nëna e njërës prej viktimave, tha se përhapja e imazheve të rreme në aplikacionin e mesazheve WhatsApp filloi në korrik dhe vazhdon.

“Shumë vajza janë krejtësisht të tmerruara dhe kanë sulme të tmerrshme ankthi sepse e vuajnë këtë në heshtje. Ata ndihen keq dhe kanë frikë ta thonë dhe të fajësohen për këtë”, tha ai për Reuters.

Al Antib theksoi se debati për këtë duhet të përfshihet në axhendën politike kombëtare, pasi ndërthur çështje të tilla si bullizmi, dhuna seksuale, seksualiteti i fëmijëve, objektivizimi i grave dhe lehtësia e aksesit në pornografi në moshë të re.

Fernando Miro, profesor i së drejtës penale në Universitetin Miguel Hernandez dhe këshilltar për inteligjencën artificiale në Këshillin e Evropës, i tha Reuters se çdo përgjegjësi penale në këtë rast do të varet nga mosha e autorëve.

Nëse këta të fundit janë mbi 14 vjeç, ata mund të përballen me akuza në lidhje me pornografinë e fëmijëve dhe ndoshta krime të tilla si shpifje, shpifje ose krime kundër integritetit moral, shtoi ai. /TCH/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Tre këshilla si të zgjidhni smartfonin e duhur Android

Elon Musk X twitter

A mund të falimentojë X (ish-Twitter) nën udhëheqjen e Elon Musk?

chat-gpt

“ChatGPT” festoi ditëlindjen e parë dhe ja si ndryshoi botën brenda një viti

Netflix

Keni Netflix? Ju merrni një dhuratë të trefishtë GTA

apple-iphone-15-pro-3

Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Franca ua ndalon ministrave përdorimin e WhatsApp-it

dua lipa

FOTO/ Dua Lipa bëhet zyrtarisht ambasadore e markës “Porsche”, nënshkruan kontratë multi-milionëshe me brendin e famshëm të veturave

online media shkrim ne internet

Përmes AI-s, një përdorues shndërron në video imazhin e famshëm që ka bërë xhiron për vite në internet

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Si t’i fshehim bisedat në WhatsApp

INFO

NA NDIQ