Rrëzohet avioni rus, humb jetën Shefi i Wagnerit, Prigozhin dhe 9 persona të tjerë (VIDEO)

ina-online
ina-online

23 Gusht, 2023

Shefi i Wagner Yevgeny Prigozhin ishte në listën e pasagjerëve të një avioni që u rrëzua në Rusi, duke vrarë të 10 personat në bord. Besohet se ai ishte në bordin e avionit dhe ka mbetur i vdekur.

Më herët, një kanal Telegram i lidhur me Wagner-in, Gray Zone, raportoi se avioni u rrëzua nga mbrojtja ajrore në rajonin Tver, në veri të Moskës.

Të 10 personat në aeroplan, përfshirë tre anëtarë të ekuipazhit, vdiqën në përplasje, tha ministria e urgjencës e Rusisë, sipas lajmeve shtetërore RIA Novosti.

Ndërsa Autoriteti i Aviacionit Civil Rus thuhet se tha se Yevgeny Prigozhin ishte në listën e pasagjerëve të anijes duke përdorur RA-02795 si numrin e saj të bishtit.

Prigozhin udhëhoqi një rebelim të dështuar kundër forcave të armatosura ruse në qershor.

Dmitry Utkin, bashkëthemelues i grupit paraushtarak Wagner, thuhet gjithashtu se ka qenë në mesin e pasagjerëve në aeroplan, sipas kanaleve pro Wagnerit në Telegram.

Prigozhin pushtoi ballinat e mediave në qershor kur nisi një “rebelim të armatosur” kundër udhëheqjes ruse, të cilit i dha fund shpejt.

Grupi i Wagner konfirmon se Yevgeny Prigozhin ka mbetur i vdekur gjatë rrëzimit të avionit në rajonin Tver, në veri të Moskës.

Përmes një mesazhi në kanalin e Zonës Gri në Telegram, Wagner shkruan se: “Kreu i Grupit Wagner, një Hero i Rusisë, një patriot i vërtetë i Atdheut të tij – Yevgeny Viktorovich Prigozhin vdiq si rezultat i veprimeve të tradhtarëve ndaj Rusisë. Agjencia Federale e Transportit Ajror ka publikuar gjithashtu një listë të pasagjerëve që ndodheshin në bordin e avionit të rrëzuar:

Yevgeny Prigozhin

Dmitry Utkin

Sergej Propustin

Yevgeny Makaryan

Alexander Totmin

Valeriy Chekalov

Nikolai Matuseev

Anëtarët e ekuipazhit ishin:

Aleksei Levshin, komandant;

Rustam Karimov, bashkë-pilot;

Kristina Raspopova, stjuardesë./TCH

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia e Veriut vazhdimisht po dëshmon se është një partner i shkëlqyer

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Vucic- Svecla

Vuçiq i përgjigjet Sveçlës: Do ta shohim kush kë do ta arrestojë, qesh mirë kush qesh i fundit

mickoski

Mickoski i bindur se asnjëri nga 44 deputetët e VMRO-së nuk do të votojë ndryshimet kushtetuese

MUHAMERI

Kush do të votoj në zgjedhjet e ardhshme?

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Paga minimale do të rritet për 10%

buka-market

Masat e Qeverisë/ Çmimi i bukës në markete bie në 30 denarë

Azerbajxhan

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

INFO

NA NDIQ