Rrëzohet helikopteri në Kiev, humb jetën ministri ukrainas dhe disa zyrtarë të Qeverisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Ministri i Brendshëm ukrainas, zëvendësi i tij dhe një zyrtar tjetër janë personat e vrarë nga rrëzimi i helikopterit pranë çerdhes në rajonin e Kievit.

Siç raporton BBC, nga ky sulm që është kryer nga ushtria ruse janë vrarë 16 persona. Në mesin e viktimave janë edhe dy fëmijë, transmeton Reporteri.

Siç raporton BBC, Denys Monastyrskiy, ministër i brendshëm ukrainas ka mbetur i vdekur po ashtu. Dy figura të tjera të larta nga ministria e brendshme mbetën të vdekur së bashku me Monastyrsky. Yevgeny Yenin ishte zëvendësministër i parë ndërsa Yuriy Lubkovich ishte sekretar i shtetit.

Sipas raportimeve, një helikopter është rrëzuar pranë një çerdheje në qytetin ukrainas të Brovary, afër Kievit. Guvernatori i Kievit, Oleksiy Kuleba, raporton se ka viktima në vendngjarje dhe fëmijët ndodheshin në çerdhe në momentin e përplasjes.

Ai shkroi në Telegram: “Në momentin e tragjedisë, fëmijët dhe stafi i institucionit ndodheshin në kopsht. Të gjithë tani janë evakuuar”. Ndihmësi presidencial, Kyrylo Tymoshenko ka thënë se ekuipazhet e emergjencës janë në vendngjarje dhe po bëhen kontrolle për viktimat. “Ne po zbulojmë informacione për viktimat dhe rrethanat”, shkroi Tymoshenko në aplikacionin e mesazheve Telegram.(INA)

TË FUNDIT
10 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
11 orë
Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut
12 orë
Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët
13 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?
13 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

ME TE LEXUARA

16 orë
Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale
14 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
13 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
1 ditë
Osmani uron Gashin: Shqiptarët e RMV-së kanë luajtur rol kyç në shtetformim
13 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

LEXO MË SHUMË

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

cezme-uji

Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet

zgjedhjet-maqedoni

Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale

IMG_2534

Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të drejtë

bilall kasami

Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat

INFO

NA NDIQ