Rriet numri i turistëve, Shqipëria vizitohet nga 1.7 milionë veta në korrik

Picture of INA
INA

11/08/2023

Mbi 5.1 milionë vizitorë kanë vizituar Shqipërinë brenda periudhës janar-korrik 2023.

Këtë e ka bërë të ditur Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, shifër kjo që ka tejkaluar periudhën e njëjtë të vitit të kaluar me 31 përqind.

“Vetëm për korrikun 1.7 milionë vizitorë të huaj kanë zgjedhur të vizitojnë Shqipërinë, ose 26% më shumë krahasuar me një vit më parë”, shprehet ministrja Kumbaro/KlanTV.

Vizitorët nga Kosova janë të parët dhe e mbajnë shifrën e njëjë sikur vitin e kaluar, kurse vizitorët nga Spanja janë dyfishuar, por edhe nga Turqia, Mali i Zi dhe Italia.

Gjatë vitit 2023, Shqipëria si destinacion turistik ka qenë në faqet e të përditshmeve më të lexuara dhe shumë prej produksioneve televizive më të ndjekura në botë si një vend me potenciale të mëdha për t’u zbuluar.

TË FUNDIT
2 orë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
3 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
4 orë
Vdes një person në plazhin e Durrësit
4 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
4 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rruga Shëngjin-Velipojë, Rama publikon pamjet: Lidhje e shpejtë mes dy plazheve të mëdha të Veriut
9 orë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
1 ditë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
9 orë
Shpërthen avokati shqiptar: Politika greke përkrah një hajdut dhe vrasës si Beleri
1 ditë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
9 orë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
1 ditë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

sleep-gjumi-baby

Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit

Spartak Ngjela

Shpërthen avokati shqiptar: Politika greke përkrah një hajdut dhe vrasës si Beleri

Saranda

Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

INFO

NA NDIQ