Rriten çmimet e banesave në Vlorë, ekspertët: Shkak janë investimet e mëdha

Picture of ina-online
ina-online

07/08/2023

“Me rrogat aktuale të blesh një shtëpi sot në Vlorë duket se është thuajse e pamundur, sipas agjentëve imobiliar çmimet janë rritur ndërsa trendi është se ato do të vijojnë ende të rriten”.

Ekspertët pohojnë se vetëm gjatë këtij viti çmimet e apartamenteve janë rritur me 30%. Ata argumentojnë se kjo vjen si pasojë e investimeve të mëdha që po bëhen si projekti i portit dhe i aeroportit të Vlorës.

Paralel me çmimet në rritje ka ardhur edhe kërkesa për të blerë pasuri të paluajtshme, ku shumica e blerësve janë të huaj ose emigrant, të cilët zgjedhin Vlorën për një banesë të dytë.

Ekspertët e agjencive imobiliare parashikojnë se trendi i rritje së çmimeve të vijojë. Ata pohojnë se çmimet e ndërtimeve të reja në Vlorë aktualisht variojnë nga 1000- 2200 euro metri katror.

Zona më e preferuar mbetet ajo e Lungo Mares, ku një apartament varion minimalisht 1400-1500 euro metri katror dhe në qoftë se flasim për vijën parë , që është pamja nga deti shkon deri në 2000 mijë euro metri katror.

Shtetet më të mëdha blerëse janë Polonia, vende të Gjermanisë, por nuk mungojnë blerësit nga Amerika, Kandaja dhe padyshim Italia.

TË FUNDIT
53 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
7 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
1 ditë
Filloi sezoni turistik, policia shqiptare do jetë me orare shtesë
2 ditë
Pse e kërcënoi Shqipëria Maqedoninë gjatë luftës së Kosovës? Tregon Pandeli Majko

ME TE LEXUARA

10 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
7 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
53 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

policia-shqiperi shqiptare

Filloi sezoni turistik, policia shqiptare do jetë me orare shtesë

majko

Pse e kërcënoi Shqipëria Maqedoninë gjatë luftës së Kosovës? Tregon Pandeli Majko

Monika-Kryemadhi-LSI

Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë

Dubai Police Patrol, Dubai, UAE.

Arrestohet në Dubai shqiptari i shumëkërkuar

Lorik Cana

Lorik Cana në përkrahje të Shqipërisë, pjesëmarrës në ndeshjen me Italinë

edi-rama

“I poshtër, edhe në det futet me shall” – Edi Ramës i publikohet intervista ku e shante Rugovën

INFO

NA NDIQ