Rriten çmimet për blerjen e banesave

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21 Shkurt, 2022

Banesat po shtrenjtohen në vend, por jo vetëm të rejat, por edhe të vjetrat. Këtë e konfirmojnë agjencitë për patundshmëritë në mbarë Maqedoninë. Ata thonë se sot kemi çmime që nuk kanë ekzistuar më parë. Kjo është për shkak të rritjes së përgjithshme të çmimeve, ndërsa në disa qytete është edhe për shkak të kërkesës së lartë për banesa, shkruan “Faktor”.

“Në Manastir tashmë kemi çmim prej 1.000 euro për banesa të reja, ndërsa 700 euro për metër katror për banesa të vjetra. Banesat e vjetra kanë filluar të mbajnë çmime dhe kjo shihet në shpallet, por disa nga ato çmime janë joreale sepse disa apartamente janë në gjendje të mirë, e disa kanë nevojë për rinovim. Ajo që vërej është se banesat e vjetra në katin e 1-rë, 2-të dhe 3-të kanë një çmim”, thonë nga agjencia për patundshmëri në Manastir, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Edhe Ohër, shtojnë nga atje, e njëjta gjë po ndodh. Banesat e reja arrijnë deri në 1.300 euro për metër katror, ndërsa të vjetrat nga 700 deri në 900 euro.

“Çmimet nuk janë reale për apartamentet e vjetra. Por për shkak të kërkesës, pronarët e banesave të vjetra po mbajnë çmim të lartë”, thotë një agjenci për patundshmëri në Ohër.

Ky trend është i pranishëm thuajse në të gjithë vendin, me theks në qytetet ku në mënyrë të paracaktuar ka interes për blerjen e pasurive të patundshme.

“Materialet po shtrenjtohen, çmimet e banesave të reja dhe të vjetra po rriten. Dhe ai që shet një apartament të vjetër, zakonisht planifikon të blejë një pronë tjetër. Pas blerjes së banesës së vjetër, nëse ka renovim, zakonisht bëhet ndërrim i dyerve, dritareve, dyshemeve, kanalizimeve”, thonë nga agjencia “Elinor” nga Tetova.

Agjencitë sqarojnë se shpesh ndodh që personat që blejnë një apartament të vjetër për rinovim japin 10 mijë euro dhe në fund shuma totale e shpenzuar do të jetë pothuajse e njëjtë me atë që do të jepnin për të blerë një apartament të ri.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

rusia

Plas lufta civile në Rusi? Meçollari: Ushtria ruse dhe Wagner nuk e duan njëra-tjetrën, ka nisur rebelimi

lajcak escobar kurti

Përfundon takimi, Escobar dhe Lajçak 3 kushte për Kurtin

dash-1

Tentuan ta destabilizojnë Ballkanin, SHBA-ja sanksionon shtatë rusë

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

mesi-paris

FOTO/Takimi sekret për Messi-n, i ati i yllit argjentinas bisedë me Presidentin Laporta

INFO

NA NDIQ