Rriten për 13.4 për qind shërbimet hotelierike në Maqedoninë e Veriut

INA
INA

06/06/2023

Çmimet e shërbimeve hotelierike në maj të këtij viti, krahasuar me muajin prill, janë rritur për 1.2%. Krahasuar me majin e vitit të kaluar rritja e çmimeve është 13.4%, njoftojnë nga Enti Shtetëror i Statistikave.

Nga atje theksojnë se kumulativisht, në periudhën janar – maj 2023, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, çmimet e shërbimeve hotelierike janë rritur për 13.5%.

Krahasuar sipas grupeve të shërbimeve, në muajin maj në krahasim me prillin, rritje është vërejtur në grupet ushqime me 0,7%, pije alkoolike me 0,1%, pije joalkoolike me 0,9% dhe akomodime me 3,7%.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ali-ahmeti-sllupcan

Tropoja e shpallë “Qytetar Nderi” Ali Ahmetin

IMG_6975

Ferati: Ja kush qëndron pas protestave kundër paraleles shqipe në Çashkë

ZHAKU

Jo bashkëshorti, ja kush është fajtor për vrasjen e Liridonës sipas Zhakut

Liridona ademaj

Detaje të reja për vrasjen makabre, Granit Plava sillej në oborrin e restorantit ku po darkonin Liridona dhe Naimi, rrugës ndërruan veturat

Talat Xhaferi3

Xhaferi: Autoritetet ta zbardhin deri në fund rastin me Vanjën

ndertim

Në Maqedoni hipotekat ulen, ndërtimet dhe kreditë nuk ndalen

vrasesit vanja palevski

Palevski kishte disa akuza penale

IMG_6973

Ky është babai i 14 vjeçares së vrarë në Shkup duke e sjellur në gjykatë

IMG_6974

“Me pas ditë që e ka bo djali jem atë ditë, ai sot s’ish gjallë” – Babai i Naim Murselit flet pasi arrestimit të djalit të tij(VIDEO)

INFO

NA NDIQ