Rriten rrogat në Mal të Zi, ja sa shkon mesatarja

ina-online
ina-online

01/10/2023

Pagat po rriten në Mal të Zi. Paga mesatare neto është 800 euro.

Paga mesatare bruto në gusht ishte 995 euro.

Nëse marrim parasysh se çmimet e konsumit në gusht në krahasim me korrikun shënuan rritje prej 1.7 për qind, rezulton se të ardhurat reale për të njëjtën periudhë shënuan një rënie prej 1.4 për qind, njoftoi Monstat.

Rritje ka në sektorët Industria përpunuese dhe veprimtaritë e shërbimeve administrative dhe ndihmëse prej 0,6 për qind, administrata shtetërore dhe mbrojtja: sigurimet shoqërore të detyrueshme 0,5 për qind dhe miniera dhe gurore dhe tregtia me shumicë dhe pakicë; riparimi i mjeteve motorike dhe motoçikletave 0.2 për qind.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Blinken

Sekretari amerikan Blinken pasdite vjen në Shkup

lavrov

Çfarë ndodhi në Samitin e OSBE-së në Shkup, si ardhja e Lavrov shkaktoi përçarje

osbe shkup

Ndryshimet në komunikacion dhe shkurtimi i orarit të punës së disa institucioneve – gjithçka që duhet të dini për Samitin e OSBE-së në Shkup

angellov-kodra-e-diellit

Stojançe Angellov: Hoqëm flamurin shqiptar në oborrin e kishës në Kodrën e Diellit

rusia moska

Eksperti i sigurisë: Jo më Serbia, cili është shteti ballkanik që do përdor Rusia

OSBE OSCE MPJ Shkup

OSBE – forum multilateral për dialogun mes Perëndimit dhe Lindjes

Aeroporti_Shkupit-750x430-1

Qarkullimi ajror do të zhvillohet rregullisht gjatë takimit të OSBE-së në Shkup, nuk priten vonesa

Borell

Borell vjen në takimin e OSBE-së në Shkup, por nuk do ta takoj Lavrovin

mexhiti kasami gashi opozita len

Opozita shqiptare nënshkroi Deklaratën e Koalicionit, Gashi, Kasami dhe Mexhiti porosi nga Tetova

INFO

NA NDIQ