Rriten tensionet mes Kinës dhe Tajvanit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Ministria e Mbrojtjes së Tajvanit ka vëzhguar 19 avionë luftarakë të forcave ajrore kineze që kanë hyrë në zonën e mbrojtjes të ishullit gjatë 24 orëve të fundit. Ministria tha sot se 19 avionë luftarakë kinezë J-10 kishin fluturuar në cepin jugperëndimor të zonës së identifikimit të mbrojtjes ajrore të ishullit, ose ADIZ, megjithëse ata janë më afër bregut të Kinës sesa të Tajvanit. Ushtria tajvaneze monitoroi situatën dhe urdhëroi forcat të përgatiteshin për të dërguar anije dhe aktivizuan sistemet e mbrojtjes, tha ministria. Po ashtu, 6 avionë të tjerë dhe 3 anije të marinës kineze u identifikuan pranë Tajvanit, por nuk shkelën hapësirën ajrore. Kina e cilëson Tajvanin si pjesë e territorit të saj dhe ka premtuar se do e rikthejë në kontrollin e Pekinit.

TË FUNDIT
21 minuta
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
10 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
12 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
1 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

ME TE LEXUARA

10 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
21 minuta
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
1 ditë
Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO
12 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

LEXO MË SHUMË

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

anije1

Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

raketa

VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë

shtepia e Bardhe-usa

Me vlerën prej 275 milionë dollarësh, SHBA përgatit një paketë të re ndihme për Ukrainën

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

auto_donald-trump-oval-office1550229304

GJYQI NDAJ TRUMPIT: Tani topi është në fushën e ish-presidentit

erdogan

Erdogan: Alija Izetbegoviç veshi uniformën kur duhej, le të kujtojmë fjalët e tij për Srebrenicën

INFO

NA NDIQ