Rritet numri i alivanosjeve të qytetarëve në Shkup për shkak të motit të nxehtë

Picture of INA
INA

11/07/2024

Për shkak të motit të nxehtë, urgjenca mjekësore këto ditë ka pasur numër të shtuar të ndërhyrjeve gjatë alivanosjeve në ambiente publike.

Nga Shërbimi Emergjent bëjnë të ditur se gjatë ditës kanë marrë raportime për rreth dhjetëra alivanosje.

“Po alivanosen si qytetarët e rinj ashtu edhe ata të moshuarit. Kemi dhjetëra raportimesh për alivanosje çdo ditë. Qoftë në autobus, qoftë në vendin e punës”, ka thënë në një deklaratë për AIM, mjeku Rihad Rexhepi, shef i ndërrimit në Shërbimin Emergjent Mjekësor.

Sipas tij, këto ditë ka pasur rritje të thirrjeve nga personat që kanë kërkuar këshilla përmes telefonit.

Kryetarja e Shoqatës së Mjekëve Privatë, Lilija Çolakova-Dervishova, thotë se për shkak të motit të nxehtë, këto ditë të vetme në ordinancën e saj janë dërguar dy persona me infarkt.

“Vërehet që njerëzit kanë probleme, veçanërisht ata me sëmundje kronike. Apelet tona janë që ata të mos lëvizin në vapë, të mbarojnë të gjitha detyrat në orët e para të mëngjesit. Rekomandojmë ushqim shumë të lehtë, për të shmangur ngrënien në sasi të mëdha gjatë orëve të nxehta. Qytetarët duhet të pinë shumë lëngje gjatë ditës”, thotë Çolakova-Dervishova.

Rekomandimet për përballimin e motit të nxehtë kanë mbërritur këto ditë edhe nga Instituti i Shëndetit Publik (ISHP). Nga aty rekomandojnë që qytetarët të mbajnë gjithmonë me vete një shishe me ujë, të jenë të veshur me rroba të ndritshme, të lehta dhe komode dhe të mbrojnë kokën kapele apo çadër.

ISHP gjithashtu thotë se duhet të hani fruta dhe sallata, të mos hani ushqime të nxehta, pikante dhe të kripura që mund t’ju dehidratojnë, si dhe të shmangni pirjen e alkoolit, kafesë, çajit.

TË FUNDIT
2 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
3 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet
4 orë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina
5 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
5 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

ME TE LEXUARA

2 ditë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
22 orë
Qeveria e re publikon rrogat e kryeministrit dhe ministrave
1 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
20 orë
BDI në “lucidum intervallum”
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
19 orë
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
19 orë
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
1 ditë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen komisioni

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

naser-pajaziti

BDI në “lucidum intervallum”

INFO

NA NDIQ