Rritet numri i lëndëve në Gjykatën Kushtetuese të Maqedonisë

ina-online
ina-online

13/10/2023

Gjykata Kushtetuese ka shënuar një rritje të iniciativave të pranuara dhe lëndëve të reja në gusht dhe shtator të këtij viti. Sipas statistikave, në periudhën nga 1 gushti deri më 30 shtator 2023 janë formuar 53 lëndë të reja.

Nga kjo gjykatë theksojnë se një pjesë e lëndëve, janë edhe Ligji për marrëdhëniet detyrimore dhe Ligji për përmbarim, iniciative e parashtruar nga Ministria e Drejtësisë për afatet e kontestuara për publikimin e aktive si dhe Ligji për Marrëdhënie pune.

Në seancën e sotme gjykata i publikoi të gjitha lëndët gjyqësore të cilat janë procedurë.

Disa nga lëndët gjyqësore, siç njoftojnë nga Gjykata Kushtetuese, tashmë duhet të vendosen në seancë diskutimi dhe të merret vendim.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ministria financave e maqedonise

Vendimi për pagat shkakton revoltë tek të punësuarit në Ministrinë e Financave

LSDM SDSM

LSDM fton partitë për krijimin e Frontit Europian

stevo pendarovski

Pendarovski për ndryshimet kushtetuese: Do të presim qeverinë e ardhshme

ndotja shkup

Qyteti i Shkupit: Qytetet më të ndotura në Maqedoni janë Strumica dhe Tetova

policia-714x420

Një shofer ka goditur një grua në Shkup dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes

Angela Ageler

“Lista e Zezë” Amerikane do zgjerohet me emra tjerë, paralajmëron ambasadorja Ageler

auto_korrupsion1511207587

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

stevo pendarovski

Pendarovski është keqkuptuar: Nuk ka thënë se nuk do të rikandidohet

pendarovski-ikkkk-800x445

Pendarovski njëherë nuk po mendon që të rikandidohet, po pret përfundimin e mandatit

INFO

NA NDIQ