Rritet numri i viktimave, rreth 700 të vdekur nga tërmeti në Turqi e Siri

Iliria News Agency
Iliria News Agency

6 Shkurt, 2023

Të paktën 670 persona janë raportuar të vdekur në Turqi dhe Siri pas tërmetit të madh të së hënës me magnitudë 7.8 ballë. Në Siri, raportohet për 386 viktima duke përfshirë 239 kryesisht në rajonet e Alepos, Hama, Latakia dhe Tartus.

Grupi “Helmetat e Bardha”, i njohur zyrtarisht si Mbrojtja Civile e Sirisë, raportoi gjithashtu të paktën 147 viktima në zonat e kontrolluara nga opozita në veriperëndim të Sirisë.

Qindra njerëz të tjerë u plagosën gjithashtu pas tërmetit, me 648 të plagosur në Aleppo, Hama, Latakia dhe Tartus. 340 të tjerë u raportuan gjithashtu në zonat e kontrolluara nga opozita, shtuan Helmetat e Bardha.

Në Turqi, të paktën 284 persona kanë vdekur dhe më shumë se 2,323 persona janë plagosur, tha më herët zëvendëspresidenti i Turqisë Fuat Oktay./abcnews.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden-2

Republikanët dhe Biden progres në diskutimet për tavanin e borxhit

rishi-sunak

Akuzat për shkeljen e kodit ministror, Rishi Sunak zbulon nëse do të ketë hetim për Suella Braverman

east gate

Fitimet milionëshe të qendrave tregtare “East Gate Mall” dhe “City Mall” në Shkup?

prigozhin

Prigozhin: Rusët ikën dhe u tërhoqën, i kanë “mbushur brekët”

ekspertet ndryshimet kushtetuese caca nikollovska jeton shasivari

Nikollovska: Grupi u punës për ndryshimet kushtetuese nuk ka mandat të diskutojë për heqjen e 20%

pare-euro

1 mijë veta në Kosovë kanë prona në vlerë prej 5 miliardë

kim-mehmeti

Kim Mehmeti: Shqiptarin në Maqedoni e shkatërron vet shqiptari

tina turner

Vdes legjenda e muzikës, Tina Turner

familja Zymberi sllupcan2

22 vite pa 10 anëtaret e Familjes Zymberi nga fshati Sllupçan (FOTO)

INFO

NA NDIQ