Rritet shkëmbimi tregtar mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2023

Falë lehtësimit të procedurave tregtare mes vendeve të rajonit, ka një rritje të shkëmbimeve tregtare në fushën e bujqësisë dhe ushqimit, njoftoi ATSH.

Sipas statistikave të Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural,  Shqipëria në vitin 2022, përmes iniciativave dhe uljes së tarifave dhe pengesave të tjera,  arriti të rrisë me 25 për qind vëllimin e tregtisë në bujqësi me vendet e “Ballkanit të Hapur “, Republikën  e Maqedonisë së Veriut dhe Serbinë.

Eksporti i produkteve bujqësore nga Shqipëria në Serbi është rritur me 58.2 për qind në vlerë dhe 13.6 për qind në sasi. Eksporti i produkteve bujqësore shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut u rrit me 37,2 për qind në vlerë dhe 32 për qind në sasi.

Në të njëjtën kohë, importi i produkteve bujqësore nga Serbia në Shqipëri është ulur me 9 për qind, dhe nga Republika e Maqedonisë së Veriut për 22 për qind.r arriti të rrisë me 25 për qind vëllimin e tregtisë në bujqësi me vendet e “Ballkanit të Hapur. “, Republika e Maqedonisë së Veriut dhe Serbia.

 

TË FUNDIT
11 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
49 minuta
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën
3 orë
Mitko Çavkov del nga burgu!?
3 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
4 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

ME TE LEXUARA

23 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
11 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 ditë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
10 orë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
1 ditë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
5 orë
Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji
20 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
1 ditë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

LEXO MË SHUMË

20240722183310_big_730x400_36

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

IMG_0006

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

INFO

NA NDIQ