Rritet vlera minimale e K15, arrin në 13.672 denarë

Picture of INA
INA

06/06/2023

Shuma minimale e K-15 këtë vit shënon rritje dhe do të jetë 13.672 denarë duke u bazuar në kalkulimet që rezultojnë pas rritjes së pagës mesatare në Maqedoninë e Veriut, informon PRESSonline.al.

Afati i pagesës së regresit është data 31 dhjetor dhe kompanitë do të marrin dritën jeshile për pagesën që në datën 1 korrik të këtij viti. Kërkesa e vetme për një punonjës për të marrë një K-15 është të jetë i punësuar në kompani për të paktën 6 muaj dhe, natyrisht, të jetë i regjistruar siç duhet për orar të caktuar ose të pacaktuar të punës.

Nga Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë sqarojnë se paga mesatare neto në Maqedoni në 3 muajt e fundit ka qenë 34.197 denarë, ndërsa kjo nënkupton 40 për qind nga kjo shumë është 13.672 denarë.

Nga aty, ata bëjnë të ditur se përkundër gjobave të larta, një numër i madh i kompanive çdo vit tentojnë të gjejnë arsyetime të ndryshme për të mos paguar kompensimin e punëtorëve.

“Vetëm vitin e kaluar kemi regjistruar mbi 3000 ankesa për të drejtën e shkelur për regres të pushimit vjetor. Menjëherë janë ndërmarrë veprimet ligjore për çdo ankesë veç e veç, janë bërë kundërshtime dhe janë ngritur padi në gjykatë – thonë nga LSM.

Një tjetër dukuri që kërkon kohë për t’u çrrënjosur, komenton Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë është praktika e punëdhënësve që kërkojnë nga punonjësit t’i kthejnë paratë për K-15 në dorë, të cilat më parë janë transferuar në llogarinë e tyre.

“Nëse shefi i kompanisë nuk dëshiron t’ua paguajë K-15 punëtorëve, atëherë ai përballet me gjobë deri në 4000 euro dhe për ata punëdhënës që kërkojnë që paratë e paguara për K-15 t’u kthehen parashikohet dënim me burg nga 3 deri në 12 muaj – sqarojnë nga LSM.

Ku të drejtohem nëse nuk më paguhet K-15?

Nëse i punësuar mendon se punëdhënësi nuk i siguron të drejtën e regresit për pushimin vjetor, atëherë mund të paraqesë ankesë pranë Inspektoratit Shtetëror të Punës për konstatimin e parregullsive të mundshme.

Cilat kompani janë të përjashtuara nga pagesa e K-15?

Sipas Kontratës së Përgjithshme Kolektive për sektorin privat të ekonomisë, dispozitat e kontratës kolektive në lidhje me pagesën e pushimeve janë të detyrueshme për të gjithë punëdhënësit në sektorin privat.

Nuk ka asnjë kompani që është e përjashtuar nga pagesa e regresit për pushimin vjetor.

A ju takon K-15 edhe të punësuarve në administratën shtetërore?

Sipas Marrëveshjes Kolektive Rajonale për organet e administratës shtetërore, shërbimet eksperte të Qeverisë, gjykatat, prokuroritë publike, drejtoritë ndëshkuese – korrektuese, prokurorinë e shtetit, komunat dhe qytetin e Shkupit, agjencitë dhe fondet dhe organet e themeluara nga Kuvendi i Republikës së Maqedonisë, punëtorët të cilët kanë krijuar marrëdhënie pune me punëdhënësit e caktuar kanë të drejtë të regresit për pushim vjetor me kusht që të kenë punuar së paku 6 muaj në vitin kalendarik te punëdhënësi.

TË FUNDIT
6 minuta
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
42 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
44 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
47 minuta
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
1 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

ME TE LEXUARA

21 orë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
17 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
44 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
21 orë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
17 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
1 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

LEXO MË SHUMË

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

INFO

NA NDIQ