Rritja e çmimeve godet kafenë dhe kakaon

Picture of INA
INA

10/05/2024

Inflacioni, i cili ka tronditur të gjithë botën, po rritet çdo ditë, pavarësisht njoftimeve për ulje. Çmimet janë rritur kudo dhe trendi rritës do të vazhdojë. Ndër artikujt që tronditën më shumë tregun, janë rritja drastike e çmimeve të kakaos dhe kafesë. Mediat botërore njoftojnë se ky trend pritet të vazhdojë dhe të arrijë çmimet e larta rekord të kafesë. Aktualisht çmimi i kafesë së papërpunuar është rritur me më shumë se 70% krahasuar me fillimin e vitit dhe 50% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Reduktimi i prodhimit të kokrrave të kafesë së papërpunuar në vende të tilla si Brazili dhe Kolumbia, të cilët janë një nga prodhuesit kryesorë të kafesë në botë, ka sjellë gjithashtu një rritje të çmimeve në nivel global. Përveç kësaj, thatësirat dhe kushtet ekstreme klimatike, si dhe ndërprerja e kanaleve të shpërndarjes dhe problemet logjistike të shkaktuara nga lufta në Ukrainë, e përkeqësuan edhe më shumë situatën dhe ndikuan negativisht në çmimin e kafesë. /Alsat.mk

TË FUNDIT
2 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
4 ditë
Oda Ekonomike kërkon që të vazhdohet projekti për Korridoret
5 ditë
Prezantim i rezultateve për vlerësim të klimës afariste dhe vendit si lokacion për investim
6 ditë
Vitin e kaluar në Maqedoninë e Veriut u regjistruan 23.545 shitblerje të patundshmërive, me vlerë 910 milionë euro

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
2 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

LEXO MË SHUMË

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Oda Ekonomike kërkon që të vazhdohet projekti për Korridoret

kompjuter

Prezantim i rezultateve për vlerësim të klimës afariste dhe vendit si lokacion për investim

taksa shtepi kredi

Vitin e kaluar në Maqedoninë e Veriut u regjistruan 23.545 shitblerje të patundshmërive, me vlerë 910 milionë euro

UJP DAP

Tatimet, DAP publikoi listën e borxhlinjve

banka-popullore-800x445-780x439-1

Banka Popullore: Ngadalësimi i mëtejshëm i inflacionit do ta kthejë drejt mesatares historike prej 2%

gjermania-780x470

Gjermania nuk do të lejojë “zona gri” në Ballkanin Perëndimor

derivate nafta dizeli benzin

Lirohet çmim i naftës dhe benzinës në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ