Rritja e çmimeve “ngujon” qytetarët në shtëpi

Picture of INA
INA

18/09/2023

Rritja e vazhdueshme e çmimeve të produkteve bazë ushqimore, ka çuar në shtrenjtimin e ushqimeve të shpejta si dhe çmimeve në restorante. Qytetarët për Alsat thonë se për dallim nga vitet e mëparshme, tani daljet e tyre për të ngrënë ndonjë vakt jashtë shtëpisë, po rrallohen.

“Nuk mbërrin për shkak se me pagat jemi dobët, unë jam pensionist, por pensioni i dobët, shumë e dobët. Po të dal të ha unë diçka jashtë nuk më del hesapi. Ka që hanë ushqim jashtë, por janë 20 %, ndërsa 80 % janë dobët”.

“Duam të dalim, por shtrenjtë është shumë”.

“Kush nuk ka qejf të dalë në shëtitje dhe të ha diçka jashtë shtëpisë, por pasi që nuk na mjaftojnë të ardhurat, asnjëherë nuk arrijmë të dalim”.

“Çmimet janë të larta normalisht, për këtë standard janë të larta”.

“Çmimet nuk janë normale, nuk e dimë çka të themi”.

Për shkak gjendjes rritjes së çmimeve të produkteve bazë, Ministria e Ekonomisë, vendosi që të inicioje masën mbrojtëse për ngrirjen e 50 produkteve ushqimore dhe uljen e tyre për 10 %. Kjo masë pritet të realizohet prej 20 Shtatorit për produktet që tatohen në masën 5 %. /Alsat.mk

TË FUNDIT
22 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
22 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
14 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
2 ditë
Samiti i NATO-s, shqetësimi për shëndetin e Biden hedh hije mbi samit
9 orë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
1 ditë
DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon
13 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

INFO

NA NDIQ