“Rritja e pagës minimale pa rritjen e pagave tjera sjell pabarazi”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2022

Lëvizja për drejtësi sociale “Punëtorët e bashkuar” ka reaguar ndaj rritjes së pagës minimale. Nga kjo shoqatë sqarojnë se rritja e pagës minimale pa rritjen e pagave tjera do të sjellë barazimin e profesioneve që nuk duhet të jenë në të njëjtën shkallë dhe do të kontribuojë në zhgënjimin dhe revoltën e punëtoreve.

Gjithashtu siç potencuan ne kumtesën e tyre duhet pasur parasysh edhe rritja e pensioneve sepse të gjithë pensionistët i kanë kushtuar jetën punës.

Sipas tyre asnjë rast nuk duhet të neglizhohet përfshirë përfshirë edhe shpenzimet sociale që u ndahen personave me rrezik.

“Punëtorët e bashkuar” bëjnë thirrje deri tek të gjithë sindikatat që të veprojnë të unifikuar në interes të popullit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ