Rritja partive nacionaliste në Parlamentin e BE-së mund të ketë implikime për Maqedoninë dhe më gjerë

Picture of INA
INA

10/06/2024

shkruan: Muhamer Pajaziti

Përbërja e re në Parlamentin Evropian dhe në institucione tjera do të ketë ndikim në procesin e zgjerimit dhe thellimit të BE-së.
Rritja e partive nacionaliste dhe populliste në të gjithë Evropën ka gjasa të stangojnë integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut.

Programet e këtyre partive kryesisht janë kundër migrimit dhe në betejë për ti ruajtur vlerat tradicionale, që të mos vazhdoj erozioni i identitetit kombëtar të këtyre shteteve.

Me një fjalë, me këtë fitore shënohet një rënie e dukshme e liberalizimit, i cili promovonte kufijtë e hapur, lirinë e lëvizjes, e kështu me radhë. Pra kemi një refuzim të globalizimit dhe rrezikim të lirive themore në Bashkimin Evropian.

Struktura e re qeverisëse në BE do të tentoj të udhëheq, duke përdorur real politikën dhe forcimin e sovranitetit të kësaj organizate supranacionale.

Fitorja e tyre do të ketë impakt edhe gjeopolitik për faktin se këto parti janë kundër ndikimit të fuqishëm të SHBA-ve në Evropë dhe gjithashtu mbajnë lidhje të ngushta me Rusinë dhe Kinën.

Rrjedha e luftës në Ukrainë mund të pësoj, për të mirë ose për të keq, kjo mbetet të shihet.

Por cfarë do të ndodhë me Maqedoninë e Veriut

Pavarësisht zgjedhjeve në BE-së, Maqedonia e Veriut është duke u përballur me veton bullgare dhe gjithashtu me acarim të raporteve me Greqinë, e cila mund të lansoj një veto të dytë.

Partia maqedone VMRO, fituese e zgjedhjeve apsolute ka një tendencë për ta shtyrë këtë proces sa më gjatë të jetë e mundur.

Edhe pse nuk ka një plan B, mos votimi i ndryshimeve kushtetuese arsyetohet me ruajtjen e indetitetin kombëtar, ndërsa kjo politikë ka mbështetje edhe nga elektorati maqedonas. Faktori politik shqiptarë është determinues kryesor në këtë drejtim. Nëse vazhdon izolimi i Maqedonisë, shqiptarët mund të shohin opsione tjera. Kjo mbetet të shihet?

Megjithatë duhet të theksojnë se integrimi i Maqedonisë nuk varet vetëm nga zgjidhja e kontesteve me fqinjët.

Sipas strategjisë së re të BE-së, vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të përfundojnë të gjitha reformat e përcaktuara nga Komisioni Evropian. Ky proces do të jetë i vështirë, sepse vendet e rajonit nuk kanë qenë në gjendje të përmbushin kriteret e konvergjencës; ekonomitë janë paksa të dobëta, kanë borxh të lartë publik, deficit të lartë, inflacion të lartë dhe papunësi të lartë.

Sidoqoftë, në politikat e zgjerimit të BE me rëndësi është procesi. Maqedonia e Veriut mund të përfitoj nga ky proces nëse i nënshtrohet Vetingut për ti pastruar institucionet nga korrupsioni dhe dukuri tjera negative. Gjithasht,u duhet të merren masa për përmirësimin e standardit jetësor.

TË FUNDIT
1 javë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë
2 javë
Rritja partive nacionaliste në Parlamentin e BE-së mund të ketë implikime për Maqedoninë dhe më gjerë
2 javë
Shkundja "FLontit" dhe kush po i ha "GURABIJAT"!
2 javë
Edhe PPD-ja i fitoi zgjedhjet dhe iku në opozitë, por s’qante si ti o Ali Ahmeti!
2 javë
Meloni në Shqipëri, ama duhet dhe qasje konstruktive, rajone europiane në Ballkan,investime, etj

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Naser Hani

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

muhamer pajaziti

Rritja partive nacionaliste në Parlamentin e BE-së mund të ketë implikime për Maqedoninë dhe më gjerë

Naser Pajaziti

Shkundja “FLontit” dhe kush po i ha “GURABIJAT”!

fejzi hajdari

Edhe PPD-ja i fitoi zgjedhjet dhe iku në opozitë, por s’qante si ti o Ali Ahmeti!

muharrem salihu

Meloni në Shqipëri, ama duhet dhe qasje konstruktive, rajone europiane në Ballkan,investime, etj

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Shqipëria e përmbytur nga turistë qoftesh e jo milionash…!?

isabel alende

Isabel Alende: Pse njerëzit janë lodhur nga demokracia dhe po përqafojnë diktaturat

urim hasipi

Me marrëveshjen e Ohërit është thyer ëndrra e shqiptarëve

adnan azizi

Strofulla e fundit e maskarenjëve është “patriotizmi”

INFO

NA NDIQ