Rritje të rasteve me Kovid-19

Picture of ina-online
ina-online

19/09/2023

Në gusht dhe në shtator është regjistruar rritje e rasteve pozitive me Covid-19. Sipas autoriteteve shëndetësore, situata aktuale vlerësohet si e qëndrueshme dhe rekomandohet një dozë vaksine për pacientët në rrezik, ndërsa simptomat janë dhimbja e fytit, rrjedhja e hundëve dhe dhimbja e kokës. Nga Qendra e Shëndetit Publik thonë se javën e kaluar kanë kryer 18 testime, prej të cilëve 11 prej tyre kanë rezultuar pozitiv.

Autoritetet shëndetësore vërejnë gjithashtu rritje të numrit të të infektuarve, por thonë se situata nuk është shqetësuese. Në gusht, zyrtarisht ishin 112 raste pozitive, në javën e parë të shtatorit, sërish 95. Në qershor dhe korrik, numri i rasteve të regjistruara me Covid-19 ishte përkatësisht 29 dhe 23 pacientë.“Situata epidemiologjike në vend është stabile, dhe në periudhën e fundit (31-36 javë) është vërejtur rritje e numrit të rasteve pozitive, si dhe e përqindjes së testeve pozitive. Në javën e kaluar janë zbuluar 95 raste me COVID-pozitiv në vend, ndërsa përqindja e testeve pozitive është 38,4”, tha kryetari i Komisionit për Sëmundje Infektive, Aleksandar Petliçkovski.

Muajt ​​para verës, nga ana tjetër, kanë pasur shifra më të larta, sipas buletineve të Institutit të Shëndetit Publik. Në janar janë shënuar 712 raste pozitive, shkurt – 505, mars – 738, prill – 424, ndërsa në maj numri ka rënë në 119.

Që nga fillimi i pandemisë, koronavirusi ka pësuar mutacion dhe një numër i llojeve të reja janë shfaqur. Për momentin, siç tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus, globalisht nuk ka asnjë lloj të vetëm që dominon. Një variant me interes është EG. 5 (i quajtur Eris) i cili është në rritje. Ajo javën e kaluar është regjistruar edhe në Serbi ku sipas të dhënave të fundit zyrtare, javën e kaluar janë regjistruar 1.529 raste të reja, që është një rritje në krahasim me javën e kaluar, kur janë regjistruar 964 raste, ndërsa në gusht, në dy javët e fundit, gjithsej 1.276 pacientë të rinj. u infektuan me Covid-19, dhe një pjesë e madhe u infektuan me nënvariantin e ri, omicron.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara me virusin korona në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit është 28 dhe janë kryer 306 testime, që do të thotë se përqindja e rezultateve pozitive është 9.1%.

Asnjë pacient nuk ka vdekur me infeksion të konfirmuar me virusin korona. Në spitalet bullgare po trajtohen 189 persona të diagnostikuar me Covid-19, nga të cilët 11 në repartin e terapisë intensive. Aktualisht në Bullgari janë 2234 raste aktive dhe gjithsej 38458 persona kanë humbur betejën me koronavirusin në këtë shtet fqinj që nga fillimi i pandemisë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se në periudhën 30 gusht deri më 12 shtator në vend janë regjistruar një vdekje dhe 67 pacientë me Covid-19. Sipas të dhënave të IKSHPK-së, më pozitiv për virusin ka rezultuar nga grupmosha 50 deri në 59 vjeç (16 raste) dhe nga 60 deri në 69 vjeç (15 raste), ndërsa mosha mesatare e të sapoinfektuarve është 52 vjeç. (koha.mk)

TË FUNDIT
53 minuta
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
2 orë
Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha
2 orë
Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
14 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

ME TE LEXUARA

17 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
53 minuta
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
23 orë
Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative
17 orë
Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut
23 orë
Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore
17 orë
Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut
23 orë
EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup
16 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat
23 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

cokollata zeze

Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha

KAFE

Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

INFO

NA NDIQ