Rrjeti social X prezanton thirrjet audio dhe video

INA
INA

30/10/2023

Lajmi nuk është edhe aq befasues pasi CEO Linda Iaccarino konfirmoi ardhjen e video-telefonatave në gusht dhe ky është vetëm një hap në evolucionin e X drejt shndërrimit në “një aplikacion për të gjithë”, ashtu siç dëshiron të jetë pronari Elon Musk.

Pas vizitës në X, disa përdorues priten me mesazhin “Thirrjet audio dhe video janë këtu!”, i cili përfshin udhëzime për përdorimin e veçorive të reja dhe konfigurimin e tyre. Opsionet mund të gjenden në seksionin e Cilësimeve për Mesazhet Direkte dhe veçoritë e reja mund të çaktivizohen. Përdoruesit që duan t’i kenë ato të disponueshme mund të zgjedhin opsionin për të lejuar telefonata vetëm nga përdorues të verifikuar, njerëz nga libri i adresave ose vetëm njerëz që ndjekin.

X nuk ka historikun më të mirë kur bëhet fjalë për krijimin e një hapësire të sigurt, veçanërisht për komunitetet pakicë, kështu që nuk do të jetë befasi nëse shumë përdorues zgjedhin të shpërfillin veçoritë e reja. Për më tepër, jo të gjithë përdoruesit do të njoftohen për veçorinë e re, e cila është aktivizuar si parazgjedhje. Prandaj, është ndoshta një lëvizje e zgjuar që përdoruesit të kontrollojnë nëse veçoria është tashmë aktive dhe të vendosin nëse duan ta mbajnë atë apo ta fikin.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

openAI

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

mira murati

Çfarë lloj marrëveshjeje për inteligjencën artificiale arriti BE-ja

Internet-Safe-Day

6G po vjen në iPhone: Apple nuk heq dorë nga modemet e veta

apple-iphone-15-pro-3

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

messenger

Meta do të lansojë veçorinë ‘end-to-end encryption’ për bisedat në Messenger

wikipedia

Këto ishin temat më të kërkuara në Wikipedia këtë vit

whatsapp-main-600x360

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

meta-logo-1

Meta anulon mundësinë për të biseduar me miqtë nga Facebook në Instagram

Bitcoin

Bitcoin vendos rekord të ri vjetor duke kapërcyer vlerën e 43 mijë dollarëve

INFO

NA NDIQ