Rrogat e arsimtarëve nga ky muaj rriten për 15%

ina-online
ina-online

22/09/2023

Vazhdojnë të rriten pagat për mësimdhënësit dhe punëtorët tjerë në shkollat ​​fillore dhe të mesme.

Si rezultat i përkushtimit për krijimin e arsimit cilësor të bazuar në mësimdhënës të motivuar, ministri i Arsimit dhe Shkencës Jeton Shaqiri dhe kryetari i Sindikatës së Pavarur për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, Jakim Nedelkov, nënshkruan një marrëveshje që parasheh rritjen e pagat e punonjësve në shkollat ​​fillore dhe të mesme me 15%, duke filluar nga muaji aktual shtator.

“Jam i nderuar që pikërisht gjatë mandatit tim si Ministër i Arsimit dhe Shkencës në vitin 2022 dhe 2023, praktikisht në një periudhë vetëm njëvjeçare, pagat e mësuesve janë rritur në tre raste, pra kumulativisht mbi 35%. Ky është vetëm konfirmim se realisht synojmë t’u kthejmë mësuesve dinjitetin dhe dinjitetin që ata meritojnë në shoqëri, sepse ata janë hallka më e rëndësishme e procesit arsimor nga e cila varet cilësia e brezave që po krijohen dhe pa të cilat nuk ka asnjë reformë. mund të ketë sukses”, tha ministri Shaqiri. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bilall Kasami

Kasami: Ky pushtet nga frika e humbjes, ka vendosur të manipulojë zgjedhjet

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

Gashi: Pushteti po përgatit falsifikimin e zgjedhjeve, ne nuk do ta lejojmë këtë!

takimi lidereve lideret

Partitë merren vesh për mbajtjen e zgjedhjeve, ja datat?

Krenar Lloga

Lloga: Dënimi me vdekje është i ndaluar tek ne, por mendoj se do të ishte shpëtim për ata monstra

blerim sejdiu

Zhelinë/ Sejdiu ka penguar prerjen e druve nga një kompani private: Dëmtim brutal i natyrës

Trajanov

Trajanov propozon: Zgjedhje pa qeveri teknike dhe një Njësi Zgjedhore

Arben Taravari

Shfuqizimi qeverisë teknike, Taravari: Tendenca e VMRO-së është më shumë të mos ketë kryeministër shqiptar

zejd

Zejdi: Kryeministri shqiptar mund të presë, nëse ka marrëveshje për ndryshimet kushtetuese

takimi lidereve lideret

Kasami, Mexhiti dhe Gashi braktisën takimin e liderëve, kërkojnë zgjedhje të parakohshme

INFO

NA NDIQ