Rrogat e qytetarëve u rritën për 2 mijë denarë, të deputetëve për 46 mijë denarë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/04/2023

Rrogat e qytetarëve u rritën për 2 mijë dënarë, të deputetëve plus 46 mijë denarë

Në muajin prill në Maqedoninë e Veriut rrogat dolën me rritje. Rrogat e pensionerëve u rritën me 1 mijë denarë, rroga minimale dhe ajo e nëpunësve shtetërore ose administratës u rritën për 2 mijë denarë.

Kur llogarisim zhvlerësimin e parësë me rritjen e cmimeve, kjo rritje as që vërehet.

Ajo që habitë është rritja e rrogave të deputetëve, e cila ishte rreth 1 mijë euro, tani u rritë për 46 mijë denarë.

Tani, rrogat e deputetit është mbi 100 mijë denarë.

Deputetët që populli i ka zgjedhur përmes votës dhe demokracisë përfaqësuese, për ti mbrojtur interesat e qytetarëve, kanë menduar për veten dhe familjet e tyre.

Kjo është demokracia e Maqedonisë, ku qytetarët votojnë për tu pasuruar politikanët.

E qytetarët nuk mund as të mbijetojnë. Rrogat e pensionerëve shkojnë për barna, rroga mininale shkojnë për faturat e shpisë, rrogat e administratës u shkojnë për shpenzimet e rrugës.

E rrogat e deputetëve, ku përfshihen mëditjet e majme, dalin dhe teprojnë.

Kjo është Republika e Maqedonisë së Veriut, ku politika jeton, e populli as nuk mund të mbijetojë. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

David-Philips

Serbët le të shkojnë në Serbi, nëse duan të përdorin dinarin, thotë ish-zyrtari amerikan

fature-market

Disa markete brenda natës i rritën çmimet, ankesa nga qytetarë

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

INFO

NA NDIQ