Rrufe në qiell të pastër… Maldini dhe Massara shkarkohen nga detyrat që mbanin te Milani

Picture of INA
INA

06/06/2023

Finishi i sezonit të Milanit është hidhëruar nga një kthesë e bujshme. Një “grusht shteti” krejtësisht i papritur, që përmbys totalisht skenarin e destinuar të vazhdimit pas vendit të katërt dhe gjysmëfinales së Champions League të sezonit që sapo është arkivuar.

Në takimin që u zhvillua dje në një hotel të njohur në Milano mes Gerry Cardinale dhe Paolo Maldini, ish-kapiteni mori lajmin e pronarëve të klubit për të mos vazhduar bashkëpunimin, ashtu si me drejtorin sportiv Ricky Massara.

Sipas raportimeve nga “Sky Sport”, gjatë samitit Cardinale përsëriti vlerësimin e tij për Maldinin, por nuk kishte predispozicion për të filluar një diskutim mbi atë që u bë dhe çfarë nuk u bë. Vendimi i shkarkimit lidhet me marrëdhënien e vështirë midis Maldinit dhe RedBird, fondi pronar i Milanit.

PSE MALDINI DHE MASSARA LARG MILANIT?

Në bazë të zgjedhjes do të kishte vizione të ndryshme mes Maldinit dhe Cardinale për rolin e ish-kapitenit të kuqezinjve në klub dhe buxhetin që do të investohet në sesionin e ardhshëm në merkato për të përforcuar skuadrën në dispozicion të Stefano Piolit.

Vendimi për ndarjen u mor nga Gerry Cardinale, i cili vendosi të lirojë nga detyrat Paolo Maldinin dhe Ricky Massara si drejtor i zonës sportive dhe drejtor sportiv.

DREJTOR I RI TE MILANI?

Me lamtumirën e Maldinit dhe Massarës, nis kërkimi i pasardhësve të tyre. Ndër hipotezat më të akredituara është ajo e një zgjidhjeje të brendshme me promovimin e menaxherit të zonës së skautimit Geoffrey Moncada dhe më shumë forcë dhe autonomi për Furlanin.

Por kjo nuk është e vetmja rrugë e mundshme. Në orët e fundit, Igli Tare i dha lamtumirën Lazios pas 18 vitesh. Ish-drejtori sportiv i klubit kryeqytetas mund t’ia nisë sërish nga Milani dhe të marrë përsipër trashëgiminë e Maldinit dhe Massara.

PIOLI, LARG NGA MILANI?

Lamtumira e Maldinit dhe Massara me Milanin, dorë për dore me ish-kapitenin që e zgjodhi në 2019 si krahun e tij të djathtë, nuk e vë në dyshim pozicionin e Stefano Piolit. Profili i trajnerit nga Parma është vlerësuar gjithmonë si nga Elliott, ashtu edhe nga RedBird. Me përjashtim të përmbysjeve të papritura, Pioli do ta drejtojë sërish Milanin sezonin e ardhshëm.

TË FUNDIT
19 orë
Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!
21 orë
“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer
22 orë
Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit
22 orë
Mediat italiane analizojnë Shqipërinë, ja si e vlerësojnë ato ekipin e Sylvinhos!
22 orë
Thiago Motta zyrtarizohet si trajneri i Juventus

ME TE LEXUARA

22 orë
Kuqezinjtë të motivuar për Europianin/ Laçi: Mezi presim të zbresim në fushë
22 orë
Thiago Motta zyrtarizohet si trajneri i Juventus
22 orë
Mediat italiane analizojnë Shqipërinë, ja si e vlerësojnë ato ekipin e Sylvinhos!
22 orë
Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit
21 orë
“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer
19 orë
Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!

LEXO MË SHUMË

kombetarja turke turqia

Lëndimet, Turqia humb lojtarin e katërt në “EURO 2024”?!

toni kroos kros

“Do të ishte qesharake”, Kroos: Nëse nuk e mendoja suksesin, nuk do të isha kthyer

Gennaro Gattuso

Gennaro Gattuso del sërish në skenë, do të ulet në stolin e Hajduk Splitit

kombetarja-kuq-e-zi

Mediat italiane analizojnë Shqipërinë, ja si e vlerësojnë ato ekipin e Sylvinhos!

Thiago Motta

Thiago Motta zyrtarizohet si trajneri i Juventus

kombetarja kuq e zi

Kuqezinjtë të motivuar për Europianin/ Laçi: Mezi presim të zbresim në fushë

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

belingam real madrid

Real Madridi synon Theo Hernandezin nëse dështon transferimi i Davies

CHelsea

Chelsea bën marrëveshje me Aston Villan, merr sulmuesin dhe jep mesfushorin?

INFO

NA NDIQ