Rruga 22 nëntori në Çair/Ganiu: Jemi më krenarë se kurrë sepse emrat e rinj të rrugëve të komunës sonë janë emrat e delegatëve të Kongresit të Manastirit

Picture of INA
INA

22/11/2023

Kryetari i komunës së Çairit, Visar Ganiu sot ka promovuar një tjetër rrugë me emrin 22 nëntori dhe për këtë ka thënë se jemi më krenarë se kurrë sepse emrat e rinj të rrugëve të Komunës sonë janë pikërisht emrat e shumë delegatëve të Kongresit të Manastirit.

Sot në 115 vjetorin e Ditës së Alfabetit në Komunën tonë të Çairit promovuam rrugën 22 Nëntori dhe qe pikërisht lidhet me rrugën që e promovuam kohë më parë Adem Demaçi.

Dhe sot jo vetëm ne banorët e Çairit por edhe më gjerë jemi më krenarë se kurrë sepse emrat e rinj të rrugëve të Komunës sonë janë pikërisht emrat e shumë delegatëve të Kongresit të Manastirit ku edhe unifikua gjuha jonë e shenjtë shqipe siç janë: Gjergj Fishta, Mit’hat Frashëri, Parashqevi Qeriazi, Luigj Gurakuqi e Gjergj Qiriazi e tanimë edhe 22 Nëntori.

Sot duke festuar Ditën e 36 shkronjave shqipe le të kujtojmë rrugëtimin, sakrificën, mundin, amanetin e të parëve tanë se gjuha është zemra e një kombi.

Gëzuar Festa🇦🇱

TË FUNDIT
3 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
3 orë
Formimi i Qeverisë, VMRO-DPMNE sot negociata edhe me ZNAM
3 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
3 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
18 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

ME TE LEXUARA

18 orë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
1 ditë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…
21 orë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup
3 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
19 orë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
3 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, VMRO-DPMNE sot negociata edhe me ZNAM

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

Drejtesi gjyqi prokurori

Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre

digital sherbime digjitale

Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik

INFO

NA NDIQ