Rruga e re Prizren-Tetovë, ndahen 2 milionë euro për këtë vit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Një rrugë e re pritet të ndërtohet së shpejti për të lidhur Kosovën me Maqedoninë e Veriut.

Në buxhetin e RMV-së të këtij viti figuron ndarja e 2 milionë eurove për këtë rrugë, ndërsa për vitin e ardhëm planifikohet të ndahen edhe 3 milionë euro të tjera. Me mjetet e planifikuara fillimisht do të bëhet studimi i fizibilitetit.

Rruga do të ndërtohet nga fshati Restelicë e Dragashit dhe do të lidhet me Tetovën.

Vlera e projektit parashihet të jetë 10 milionë euro dhe të përfundoi në vitin 2026.

Kjo rrugë do të afroi Prizrenin e Tetovën si asnjëherë me parë. Por nga ana tjetër, Qeveria e Kosovës vitin e kaluar ka miratuar shqyrtim propozim-vendimin për formimin e Komisionit për vlerësimin e fizibilitetit për rrugën Prizren-Tetovë. Ky projekt do të kushtojë mbi 150 milionë euro. (INA)

TË FUNDIT
2 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

ME TE LEXUARA

12 orë
Radev: Rruga e Maqedonisë për në Bruksel kalon nëpër Sofje
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
12 orë
Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar
2 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
1 ditë
Rivotim në Zhelinë, Gjykata vendosi, VLEN: Drejtësia fitoi

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

aleksandar dashtevski kshz

Më 22 maj do të votohet sërish në Maqedoninë e Veriut, KSHZ tregon në cilat vendvotime

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

INFO

NA NDIQ