Rrushi: fruti i pasur me antioksidantë shërues për zemrën dhe zorrët

INA
INA

13/10/2023

I pasur me vitamina dhe kripëra minerale, mund të konsumohen të freskët ose në formën e lëngut, rrushi provon të jetë një ndihmë e vlefshme për të gjithë ata që vuajnë nga çrregullimet gastrointestinale, veçanërisht konstipacioni.

I kultivuar që në kohët e lashta dhe i pasur me kuptime kulturore, rrushi është sigurisht mbretëresha e tryezës së vjeshtës. Në versionin e tij “të bardhë”, por sidomos në atë “e zezë”, dallohet prania e substancave të çmuara antioksiduese si taninat, por edhe kripërat minerale (kaliumi, hekuri, fosfori, kalciumi, mangani, magnezi, jodi, silikoni, klori, arseniku), vitaminat A, B dhe C, dhe polifenolet.

Rrushi ka veti vitalizuese dhe antioksiduese, sepse lufton radikalet e lira përgjegjëse për përkeqësimin e indeve dhe ADN-së. Me përmbajtjen e tij të ujit organik dhe fibrave, ajo gjithashtu lejon të pastrojë zorrën dhe të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga mbajtja e ujit dhe pija.

Kohët e fundit është zbuluar gjithashtu se, nëse konsumohet në varietetin e saj të zi, është një ndihmë e vlefshme në trajtimin e faktorëve kryesorë të rrezikut të aterosklerozës si hipertensioni, diabeti, hiperlipidemia dhe stresi oksidativ, deri në atë pikë sa ndihmon në uljen e vdekshmërisë që lidhet me çrregullimet kardiovaskulare.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

prostate_ultrasound

Prostata, problemet dhe trajtimi

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

INFO

NA NDIQ