Rrustemi: Kanë nisur punimet në “Korridorin 8”, këto janë punimet e para

ina-online
ina-online

18/10/2023

Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Rrugët Shtetërore”, Ejup Rrustemi, ishte sonte i ftuar në emisionin 10Minuta në TV21.

Duke folur për fillimin punime në Korridorin 8, ai tha se po punohet në drejtim të shpronësimit të parcelave private dhe shtetrore, ndërkohë që në terren tashmë kanë filluar punimet me pastrimin dhe hapjen e trasesë nga Banjica deri në Kërçovë.

“Me marrjen e lejeve urbanistike, fillojmë shpronësimin e tokave, por në këtë periudhë kohore është bërë elaborati për të gjitha shpronësimet që do të bëhen, të gjitha parcelat private dhe ato shtetërore. Njëkohësisht është bërë edhe vlerësimi i të gjitha parcelave. Për të filluar komunikimi me pronarët e parcelave, duhet të kalojë projekti urbanistik javën e ardhshme në qeveri. Ndërkohë kemi filluar edhe aktivitetet në terren, me hapjen dhe pastrimin e trasesës në Korridorin 8, nga Banjica deri në Kërçovë. Në të nëjtën kohë po bëjmë edhe studimet gjeomekanike në terren ku kemi bërë shpimet e duhura.”- tha Rustemi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

vucic

Vuçiq: Infrastrukturë gazi edhe drejt Maqedonisë së Veriut!

lsdm vmro

Vrasësi dhe vrasjet shfrytëzohen për politikë ditore/ VMRO-ja dhe LSDM-ja vazhdojnë të kërkojnë përgjigje nga njëra-tjetra

INFO

NA NDIQ