Rryma pa pare së shpejti në të gjitha shtëpitë, shpikja e re së shpejti edhe në Ballkan

Picture of INA
INA

03/06/2024

Problemet dhe kokëdhembjet me faturat e larta të energjisë së shpejti do të jenë një e kaluar.

Kjo falë zbulimin inovativ, i quajtur kutia e zezë që prodhon energji elektrike pa para, njofton agjencia e lajmeve INA.

Kjo risi dhe sihariq, që së shpejti do të arrijë në Maqedoni, Kosovë dhe Mal të Zi do të jetë shpëtim për qytetarët, të cilëve një pjesë e rrogës u shkon për shpenzimet e energjisë elektrike.

Korporata “EFED Energji” nga Turqia, me aksionerët , Tacedin Saliogllu, Adnan Arsllan dhe Ylli kompani nga Shkupi kanë shpikur “kutinë e zëzë” që prodhon rrymë pa shpenzime.

Fuqija e kutisë së zezë do të jetë për të gjitha shtëpitë dhe rryma apo energjija elektrike do të jetë pa faktura.

Ajo do të instalohet nëpër shtëpi, banesa, fabrika, por edhe në automobilat e rinjë.

Kutia e Zezë do të zëvendësoj gazin natyror, naften dhe benzinën. Me këtë pajisje, Ballkani do të jetë i mbuluar deri në shtator të vitit 2025. (INA)

 

 

TË FUNDIT
1 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
3 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
4 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
4 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
5 orë
Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

ME TE LEXUARA

21 orë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
4 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
21 orë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
3 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
21 orë
UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë
1 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
14 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
13 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara

LEXO MË SHUMË

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

deputetet fronti evropian

Sela: Nuk do jemi prezent në votimin e një qeverie e cila nuk është legjitime dhe nuk e ka legjitimitetin e shqiptarëve

INFO

NA NDIQ