Rufi Osmani dhe humbja e një shansi historik!

Picture of ina-online
ina-online

09/07/2024

Shkruan: Naser Pajaziti

Rufi Osmani është një simbol i sakrificës për lirinë dhe të drejtat e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut.

Por, ai u tradhëtua, përjetoi thika pas shpine dhe goditje që i kushtuan edhe me jetë, jo vetëm nga politikanët, por edhe nga vetë shqiptarët, që nuk i dhanë mundësinë për t’i përfaqësuar në nivel të vendit!

Me rikthimin në skenën politike me subjektin e ri politik Rilindja Demokratike Kombëtare (RDK), ai ofroi programin më të denjë dhe më përfaqësues, duke piketuar zgjidhje reale dhe praktike në fushat ku edhe tani çalojnë shqiptarët dhe janë shumë prapa, sidomos në zhvillim ekonomik dhe financa, që janë bërthama e çdo shteti.

Kjo parti kishte programin e qartë për reforma në gjyqësorin e kalbur, me propozimet për hetime nga ndërkombëtarët për rastet e montuara. Por, shumë e shumë zgjidhje konkrete, me një ekip të profilizuar që tanimë janë personalitete të dëshmuara në jetën profesionale, ndër të cilët mund të përmendim profesorin Izet Zeqiri.

Por, nuk i dashtën, apo thënë ndryshe i vodhën!

Inxhinieringu i pushtetit të asaj kohe VMRO-DPMNE-BDI i kontrolluar nga nëntoka e linjave familjare dhe klanore vodhi votat në mënyrë masive. Kjo u dëshmua edhe me përgjimet masive, kur dëgjohen telefonatat e Janakievskit dhe të tjerëve, se si janë hapur thasët me vota, kutitë dhe proceserverbalet e manipuluara.

Por, sidoqoftë, profesori doli faqebardhë dhe u tërhoq nga skena politike, duke parë rrethanat e krijuara të një kllapie dhe kapje të tërbuar politike, që sot jemi dëshmitarë se si po dalin tana të zezat.

Profesorit duhej ti jepej rasti, sepse ai kishte vizionin e tij të qartë për të shtyer proceset përpara dhe rotacioni politik qeverisës do të ishte një mision i shëndosh për demokracinë brenda shqiptarëve.

Ai bashkë me bashkëmenditarët e tij politik të asaj kohe mbetet Mandela i politikës shqiptare në Maqedoni, që u sakrifikua për lirinë dhe të drejtën e përdorimit të flamurit kombëtar. Për çdo 9 korrik përkujtohet dita e kobshme e sakrificës, kur pushteti i asaj kohe e burgosi profesorin duke e dënuar me 14 vite, por duke mos arritur ta mposhtë idealin dhe vizionin e tij.

Rufi Osmani mbetet një figurë ikonike e politikës shqiptare që nuk ditëm ta mbajmë aty ku duhej të ishte në ballë të frontit të përfaqësimit politik dhe institucional.

TË FUNDIT
3 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
5 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
6 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
8 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
10 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

17 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
5 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
15 orë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
3 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
14 orë
Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu
12 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
12 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
12 orë
Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë
10 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ