Rugovasi nga Sanxhaku: Flasim boshnjakisht, por jemi shqiptarë

Picture of ina-online
ina-online

03/10/2023

Aktivistja shqiptare në Sanxhak, Armina Nuraj në vazhdën e intervistave të saj me qytetarë të kësaj krahine që ndjehen shqiptarë ka zhvilluar një bashkëbisedim me Dzemail Ismeta Rugovac nga Sanxhaku, përcjell INA.

AMINA NURAJ: Kur keni filluar të ndiheni si shqiptar?

XHEMAIL RUGOVAC: Ndihem si shqiptar që kur e njoh veten.

AMINA NURAJ: Je i vetmi shqiptar në familje?

XHEMAIL RUGOVAC: Edhe pse në familjen time flasim boshnjakisht, të gjithë ndihemi si shqiptarë nga Sanxhaku.

AMINA NURAJ: Si është të jesh shqiptar?

XHEMAIL RUGOVAC: Nëse të jesh shqiptar ishte e lehtë, atëherë kushdo do të ishte shqiptar.

AMINA NURAJ: Nga cili fis vini?

XHEMAIL RUGOVAC: Ne vijmë nga Rugova, jemi të ndarë në tre Fise: Shkrel, Rexhai, Rugovas.

AMINA NURAJ: Sanxhakun e shihni si pjesë të Serbisë apo pjesë të Shqipërisë?

XHEMAIL RUGOVAC: Sanxhaku ka qenë gjithmonë një rajon me shumicë shqiptare dhe nuk do të jetë kurrë rajoni i Rashkës siç e quajnë serbët.

AMINA NURAJ: Çfarë do t’i thonit ju si shqiptar diplomacisë shqiptare?

XHEMAIL RUGOVAC: Unë si shqiptar do t’i thoja diplomacisë shqiptare të mbajë të tyren, t’ua kalojë brezave të tjerë dhe të mos u besojë kurrë serbëve, edhe nëse i lidhin me zinxhirë me ar,sepse shkau bese nuk ka. (INA)

TË FUNDIT
2 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
2 orë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
2 orë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
3 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
3 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

ME TE LEXUARA

20 orë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
2 orë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
13 orë
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
2 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi
12 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara

LEXO MË SHUMË

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

spanja kosova

Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

Qeveria E RMV

Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut

Bilall Kasami

Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi

Qeveria vlen ministrat

Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë

INFO

NA NDIQ