Rusët përdorin për herë të parë në Ukrainë superbombën

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/03/2023

Rusët kanë përdorur për herë të parë në Ukrainë një bombë të re të fuqishme të komanduar me peshë 1.5 ton të projektuar për të goditur objektiva shumë të mbrojtura në një distancë deri në 40 km falë 1010 kg eksploziv, raporton faqja Defence Express, e cila citon burime anonime.

Kjo është bomba PAB-1500B, e shfaqur për herë të parë në Rusi në vitin 2019, shkruan agjencia italiane Ansa.

Bomba u përdor disa javë më parë në rajonin Chernihiv në veri të Ukrainës. Nuk dihet se cili ishte objektivi.

5.05 metra e gjatë me diametër 40 cm, bomba mund të lëshohet në një lartësi deri në 15 km./Opinion.al

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Sot gjyqi ndaj Donald Trump, kush janë dëshmitarët kyç dhe prokurorët e çështjes?

bote popullesia njerzimi

Publikohen shifrat/ Ja sa miliardë ka arritur numri i popullsisë në botë, vendi me më shumë popullsi nuk është më Kina

policia serbe vrasje serbi

Serbi/ Bomba 1 ton e NATO-s çaktivizohet në Nish

termet

Tërmet me 4.2 shkallë të Rihterit godet Turqinë

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Të paktën 124 dronë rusë godasin Zhaporizhian

biden-zelensky

“Faleminderit, Amerikë”, reagon Zelensky pasi SHBA miratoi “pakon e madhe” për Ukrainën

Ministria e Shëndetësisë

Ligji për shërbim të lartë për të ndaluar emërtimet partiake mbetet në harrese

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

INFO

NA NDIQ