Rusët “po hanë kokat e njëri-tjetrit”, mësohet plani për rrëzimin e tij

INA
INA

29 Maj, 2023

Me dështimin gjithnjë e më të dukshëm të Rusisë në luftën në Ukrainë, presidenti i vendit Vladimir Putin, duket se nuk ka më kontrollin e padiskutueshëm si më parë.

Zyrtarët po bëhen më të guximshëm dhe lufta e brendshme është përshkallëzuar. Kjo tregohet edhe nga një përplasje e fundit mes blogerit ushtarak Igor Girkin, dhe kreut të grupit mercenar Wagner, Yevgeny Prigozhin.

Girkin, skifteri rus “spikati” në luftën në rajonin e Donbasit të Ukrainës në 2014 si një nga separatistët kryesorë pro-rusë në Ukrainë dhe u ngrit në pozicionin e “Ministrit të Mbrojtjes” të vetëshpallurës Republika Popullore e Donetskut, ndërsa Prigozhin njihet për rolin e tij në Bakhmut.

Akuza për grusht shteti

Slobodna Dalmacija shkruan se ky ish-oficer dhe nacionalist i flaktë akuzoi kreun e Grupit Wagner, për planifikimin e një grushti shteti dhe për shkelje të vazhdueshme të ligjeve të censurës ruse kundër denigrimit të komandës ushtarake dhe ushtarake ruse. Ai thotë se do të ketë një “rebelim” nëse Prigozhin “lejohet” të vazhdojë të udhëheqë grupin Wagner.

Ai kujtoi se si Prigozhin urdhëroi mercenarët të tërhiqeshin, pikërisht në momentin më kritik kur ukrainasit po përgatiteshin për të sulmuar. Ai thotë gjithashtu se anëtarët e Wagner-it kurrë nuk u betuan se nuk do të luftojnë kundër Rusisë apo forcave të saj ushtarake. Girkin shton se nëse Rusia humbet kundërsulmin e ardhshëm, situata politike në vend mund të jetë shumë e tensionuar deri në fund të verës. Edhe më parë, analistët ushtarakë kanë parashikuar se dështimi gjithnjë e më i dukshëm i Rusisë në Ukrainë mund t’i kthejë liderët rusë kundër njëri-tjetrit.

Deklaratat e Prigozhin

Prigozhin tha më 27 maj se Wagner do të vendoste nëse do të luftonte në Ukrainë apo në një vend tjetër, duke treguar se ai mund taudhëheqë ushtrinë edhejashtë strukturës formale të komandës ushtarake ruse.

Girkin ka kritikuar gjithashtu së fundmi komandën ushtarake ruse për dështimin për t’u marrë me konfliktin e hapur dhe brutal të Prigozhin me Ministrinë ruse të Mbrojtjes. Instituti për Studimin e Luftës (ISW) kujton se Girkin dhe ekipi i tij nga Klubi i Patriotëve të Zemëruar pretendojnë se konflikti midis ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe Prigozhin tregojnë po zhvillohet një luftë midis ushtrisë ruse dhe forcave të Wagnerit, por se Putini nuk po i kushton vëmendje.

Në intervistat e fundit, Prigozhin vlerësoi Ukrainën, duke thënë ndër të tjera se “Ukraina është një kundërshtar i denjë”, se “Ukraina ka një shans për të fituar” dhe se “ata kanë një nga ushtritë më të mira në botë”.

Ai tha gjithashtu se Rusia do të humbasë luftën kundër Ukrainës. Glorifikimi i ushtrisë ukrainase të pajisur nga NATO i ndihmon propagandistët rusë, sepse dështimi i tyre është më i lehtë për t’u justifikuar.

Pakti me Ukrainën

Oleksiy Danilov, një nga zyrtarët më të lartë të sigurisë ukrainase, tha gjithashtu dje se një pjesë e mercenarëve të Wagner po tërhiqen nga Bahmuti, por ai shtoi se ata po rigrupohen në tre lokacione të tjera. Këto deklarata vijnë pak pasi “The Washington Post”, publikoi disa dokumente të klasifikuara amerikane, ku zbulohej një ofertë tunduese e Prigozhin për Ukrainën. Aii kishte propozuar komandantëve ukrainas qënëse tërhiqnin trupat e tyre nga zona përreth Bakhmutit ku ishin forcat e tij, ata do t’i jepnin Kievit informacione për pozicionet e trupave ruse.

Dokumentet e tjera të inteligjencës zbuluan gjithashtu një luftë për pushtet midis Prigozhin dhe komandantëve të lartë ushtarakë në Moskë, duke përfshirë ministrin rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu.Sipas dokumenteve, Prigozhin dyshohet se ka mbajtur komunikim të fshehtë me shërbimin e inteligjencës ukrainase, që përveç telefonatave, përfshinte edhe takime personale me oficerët e GUR në një vend të paidentifikuar në Afrikë. Aty thuhet gjithashtu se Prigozhin i tha një oficeri të inteligjencës ukrainase se ushtria ruse kishte probleme me furnizimet me municion.

Gjithashtu se ai këshilloi forcat ukrainase të sulmonin Krimenë. Situata është përkeqësuar edhe më shumë pasi vetë Prigozhin nuk ka mohuar asnjë nga akuzat që i janë bërë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

biden-trump

Biden intesifikon sulmet ndaj Trump, bën kritikën më të fortë deri më tani

wagner-vagner

Putin takohet me ish-komandantin e Wagner-it

stoltenberg nato

Shefi i NATO-s thotë se po fiton terren ofensiva e Ukrainës

INFO

NA NDIQ