Rusia dhe Bjellorusia përjashtohen nga pjesëmarrja e Lojërave Olimpike ‘Parisi 2024’

ina-online
ina-online

26/07/2023

Ka mbetur edhe një vit derisa atletët më të mirë të botës të shkojnë në Paris për Lojërat Olimpike dhe Paraolimpike 2024.

Por një gjë është e sigurt tani, që Rusia dhe Bjellorusia nuk do të jenë në kryeqytetin francez.

Organizatorët e Lojërave Olimpike të Parisit kanë bllokuar zyrtarisht vendet nga konkurrimi, pasi nuk kanë bërë ftesë zyrtare për Lojërat Olimpike verore.

Të 203 komiteteve kombëtare të mbetura iu dhanë ftesa në një ngjarje në Paris për të shënuar një vit deri në ceremoninë e hapjes olimpike në lumin Seine.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) njoftoi synimin e tij për të mos ofruar ftesa për Komitetin Olimpik të Rusisë dhe Bjellorusisë dy javë më parë, por vetëm në ceremoninë e sotme është vendosur në gur.

Ende mbeten pyetje nëse atletët nga Rusia dhe Bjellorusia do të jenë në gjendje të konkurrojnë si atletë të pavarur, nën flamurin olimpik.

Presidenti i IOC, Thomas Bach mbajti qëndrimin e tij prej kohësh për të refuzuar të konfirmojë nëse ata mund të konkurrojnë, duke u thënë mediave: “Ka ende një vit për të nisur Lojërat Olimpike”, deklaroi Bach. /Telegrafi/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Armando Broja

Armando Brojës i kërkohet ta përshkruaj Ronaldon me tri fjalë, shqiptari befason me përgjigjen

Mbappe

Real Madridi me ultimatum për Mbappen

mario balotelli

Balotelli parashikon Grupin B, aty ku është Shqipëria

rocco Vata

I përfundon kontrata në mars, tre klube italiane pas lojtarit shqiptar

Pep Guardiola

Guardiola optimist se Manchester City do ta fitoj sërish Premierligën

messi

Lionel Messi zgjidhet atleti i vitit 2023

arsenal

Arsenali me fitore dramatike

Sylvinjo silvinjo

Alarmon Shakohoxha: Shqipëria ende s’e ka vazhduar kontratën me Sylvinhon, ai është i tundur nga ofertat tjera

Screenshot_2023-12-05-18-54-11-222_com.facebook.katana-edit

Klubi i karatesë “Bashkimi” nga Kumanova kërkon mbështetje për kampionatin evropian

INFO

NA NDIQ