Rusia godet portet ukrainase pranë kufirit të NATO-s

INA
INA

5 Shtator, 2023

Forcat ruse sulmuan objektet e portit ukrainas në lumin Danub të përdorura për eksportin e ushqimit të dielën, një ditë përpara se presidenti rus, Vladimir Putin, të diskutojë ringjalljen e një marrëveshjeje të eksportit të grurit me presidentin turk, Rexhep Tajip Erdogan.

Të paktën dy persona u plagosën nga sulmet, tha një zëdhënës ushtarak rajonal. Infrastruktura portuale u godit, duke shkaktuar një zjarr që u shua me shpejtësi.

Forcat Ajrore të Ukrainës thanë se 25 dronë u përdorën në sulmet gjatë natës në rajonin e Odesa-s, 22 prej të cilëve u rrëzuan, raporton CNN, transmeton klankosova.tv

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha në një deklaratë se kishte në shënjestër objektet e magazinimit të karburantit në portin ukrainas të Reni, të përdorura për të furnizuar ushtrinë e Ukrainës.

Deklarata ruse shtoi se sulmi ishte i suksesshëm, me “të gjitha objektivat e caktuara të neutralizuara”.

Sulmi goditi pikërisht përtej kufirit nga Rumania anëtare e NATO-s, duke shkaktuar një qortim të shpejtë nga vendi. Ministria e Mbrojtjes e Rumanisë e dënoi sulmin “në termat më të ashpër të mundshëm”, duke e quajtur atë “të pajustifikuar dhe në kundërshtim të thellë me rregullat e ligjit ndërkombëtar humanitar”.

Një ndihmës i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi Kremlinin se po përpiqet të krijojë një “krizë ushqimore” me sulmet.

“Terroristët rusë vazhdojnë të sulmojnë infrastrukturën portuale me shpresën se do të jenë në gjendje të provokojnë një krizë ushqimore dhe uri në botë”, tha ndihmësi, Andriy Yermak, në aplikacionin e mesazheve Telegram, transmeton klankosova.tv

Rënia e marrëveshjes nxiti çmimet globale të ushqimeve dhe nxiti frikën se vendet më të varfra të botës do të luftonin për të ushqyer popullsinë e tyre.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha se vendi i tij do të jetë gati të ribashkohet me paktin sapo të shohë garanci se përfitimet e premtuara për Rusinë do të zbatohen.

Në ndërkohë, Ukraina është përpjekur të krijojë një korridor të përkohshëm transporti për anijet tregtare, por Kievi nuk ka qenë në gjendje të garantojë sigurinë e tyre nga sulmet apo minat ruse. Disa anije kanë përdorur këto rrugë pavarësisht rrezikut.

OKB-ja ka kërkuar gjithashtu të ringjallë marrëveshjen.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Pavel Prigozin

Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po lëviz gurët” për t’u bërë kreu i ri i Wagner

avion-aeroplan-ushtarak

Hakmerret Turqia, bombardon ashpër bazat e kurdëve

wagner

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre, shpërthejnë luftëtarët e “Wagner”: Tradhtar!

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

INFO

NA NDIQ