Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

Picture of ina-online
ina-online

25/05/2024

Rusia nuk heq dorë nga provokimet ndaj shteteve evropiane, këtë herë duke tentuar të ndryshojë në mënyrë të njëanshme kufirin me Estoninë.

Vetëm një ditë pasi Kremlini u tërhoq nga një propozim për ndryshimin e njëanshëm të kufijve me Estoninë dhe Finlandën, një tjetër provokim shqetësues ka shkaktuar tension.

Natën e kaluar, rojet rusë të kufirit kanë hequr bovat që përcaktojnë kufirin midis Rusisë dhe Estonisë në lumin Narva.

Veprimi është parë si një provokim i rëndë nga liderat e BE-së, të cilët i kanë bërë thirrje Rusisë të tërhiqet.

“Ky incident kufitar është pjesë e një modeli më të gjerë veprimesh hibride nga Rusia, duke përfshirë kufijtë e saj detarë dhe tokësorë në rajonin e Detit Baltik”, tha në një deklaratë të premten kryediplomati i BE-së Josep Borrell.

“Bashkimi Evropian pret një shpjegim nga Rusia për heqjen e bovave dhe kthimin e menjëhershëm të tyre”, tha ai. Rusia ende nuk ka komentuar publikisht mbi këtë veprim.

Lidhur me ngjarjen ka reaguar edhe kreu i NATO, Jens Stoltenberg, i cili thotë se ka komunikuar me kryeministren e Estonisë, Kaja Kallas.

“NATO qëndron në solidaritet me aleatin tonë Estoninë kundër çdo kërcënimi ndaj sovranitetit të tyre”, ka deklaruar ai.

TË FUNDIT
11 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
1 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
3 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
5 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
5 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
11 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

LEXO MË SHUMË

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

INFO

NA NDIQ