Rusia rinis sulmet në Ukrainë, në Kiev dëgjohen sirenat e alarmit

INA
INA

11 Korrik, 2023

Forcat ruse nuk ndalen, teksa kanë nisur sërish sulme ajrore gjatë natës në Kiev në orët e hershme të së martës, tha ushtria e Ukrainës, vetëm disa orë para fillimit të samitit të NATO-s në Lituani që do të trajtojë kërcënimet e sigurisë nga Moska.

Sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës rrëzuan të gjithë dronët Shahed të prodhuar nga Irani të lëshuar nga Rusia përpara se të arrinin objektivat e tyre, ndërsa nuk ka të dhëna të menjëhershme për dëme apo viktima. Sipas Forcave Ajrore të Ukrainës, alarmet për sulm ajror u dëgjuan në Kiev dhe në lindje të Ukrainës.
Samiti në Vilnius, i cili fillon të martën, do të mbizotërohet nga pasojat e pushtimit rus të Ukrainës, me liderët që do të miratojnë planet e para gjithëpërfshirëse të NATO-s që nga fundi i Luftës së Ftohtë për t’u mbrojtur kundër çdo sulmi nga Moska.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Ukraina dëmton mbrojtjen ajrore në Krime

Armenia Azerbejxhan-Nagorno-Karabakh

Azerbajxhani dhe udhëheqja e Karabakut bisedojnë për “integrimin”

kiev-naten

Shtatë të plagosur pas sulmit rus në Kiev

GRURI

Polonia do të ndalojë furnizimin me armë për Ukrainën për shkak të mosmarrëveshjes së grurit

BLINKEN

Blinken akuza Rusisë: Kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Ukrainë pothuajse çdo ditë

Nagorni-Karabah-780x470

Armëpushim mes Azerbajxhanit e armenëve në Karabak

Zelenski

Zelensky: Nëse Trump e di si ndalon lufta, të na e thotë

Nagorni-Karabah-780x470

Turqia mbështet sulmin e Azerbajxhanit në Nagorni-Karabah

zelenski

Zelensky për Rusinë: Të keqes nuk mund t’i besohet, shihni Prigozhin-in

INFO

NA NDIQ